fbpx
15 Luty, 2020
Warszawa
3 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

W czym problem? Krytyczne opinie waszych klientów

Monitorowanie nastrojów konsumenckich wśród klientów salonów kosmetycznych pozwala wyciągać ciekawe wnioski. Właściwe wykorzystanie zdobytej wiedzy umożliwia wprowadzanie zmian szytych na miarę i dopasowanych do realnych potrzeb.

Często zdarza się, że krytyczne opinie biorą się z niewiedzy lub negatywnych doświadczeń. Warto jednak dostrzec w krytyce aspekty, które mogą pozytywnie wpłynąć na ewentualny sukces salonu w przyszłości.

Prezentowany tekst został napisany w oparciu o opinię kilkunastu kobiet, w wieku od 22-38 lat, korzystających z usług gabinetów kosmetycznych. W tej części analizie poddałam jedynie te z opinii, które można uznać za krytyczne i skierowane na naświetlenie wad oraz niedociągnięć postrzeganych przez pryzmat niezadowolonego klienta.

Na bakier z higieną

Do najczęściej powtarzających się opinii związanych z negatywnym odbiorem pracy kosmetyczek były zastrzeżenia dotyczące czystości w salonie. Mieszane uczucia budziła brudna podłoga, drażniący zapach, odrapane ściany, amatorskie cenniki i ulotki na stoliku, stare fotele czy… zeschnięte kwiaty w doniczkach na parapecie. Podsumowując: wizerunek to bardzo ważna kwestia, a lokal, w którym kurz i brud są widoczne na pierwszy rzut oka nie ma szans na miano profesjonalnego gabinetu. Banał? A jednak ma znaczenie, bo pierwsze wrażenie to fundament właściwej relacji z klientem. Brak higieny to czynnik, który łączy się ze strachem o własne zdrowie. Wiele słyszy się o nieudanych zabiegach, zakażeniach gronkowcem czy sytuacjach, w których stan skóry uległ pogorszeniu po wizycie w salonie. I chociaż takie przypadki to na szczęście rzadkość, jednak wiele z moich rozmówczyń wykazywało wątpliwości związane z brakiem poczucia bezpieczeństwa. A że nieodzownie wiąże się ono z wizerunkiem salonu nie trudno zauważyć, że czysty gabinet to niezbędne, bezdyskusyjne minimum.

Kosmetyczka, której daleko do urodowego guru

Kosmetyczka to pierwsza linia podczas konfrontacji z klientem. Brzmi jak taktyczny opis bojowy na poligonie wojskowym, ale warto mieć świadomość, że klienci bywają różni. Jedni liczą na profesjonalną obsługę, drudzy, przy okazji lustrują wygląd i zachowanie kosmetyczki. Co najbardziej przeszkadza pytanym przeze mnie paniom? Niechlujstwo! Zniszczone włosy, zdarty lakier do paznokci czy pomarańczowa opalenizna z solarium, brudny uniform lub jego brak, to te czynniki, które skutecznie odpychają kobiety spragnione luksusowej pielęgnacji. Jeśli dodać do tego natarczywe żucie gumy (a i taka opinia padła) oraz lekceważące podejście pytań klientek przed zabiegami, otrzymujemy obraz kosmetyczki (nie)idealnej, z którą nie chcielibyśmy mieć do czynienia. Brak wiedzy o przeprowadzanych zabiegach i ubogie słownictwo to opinie, które padły przy okazji wizyt w SPA, gdzie ceny zabiegów są bardzo wysokie. Trudno się dziwić, bo skoro klient płaci słono za luksusy chciałby zostać obsłużony w sposób perfekcyjny.

Amatorszczyzna

Wśród pytanych przeze mnie pań kilka z nich trafiło na salony kosmetyczne, które na pierwszy rzut oka wyglądały zupełnie normalnie. Dopiero w trakcie zabiegu okazywało się, że pani od paznokci zajmuje się też zabiegami na ciało, o których ma średnie pojęcie, bo koleżanka jest właśnie na urlopie i szkoda było stracić pieniądze za klienta. Kobiety lubią otaczać się pięknymi rzeczami, dlatego koślawe litery na brystolu informujące o ekskluzywnych zabiegach odmładzających wyglądają po prostu żenująco słabo. Nikt nie wymaga od małych salonów wielkich banerów przypominających poligraficzne cudo, ale umiar, prostota i estetyczny wygląd to niezwykle istotna część skutecznej reklamy. Czasami zbytnia oszczędność przynosi skutek odwrotny do zamierzonego.

Oczywistym jest, iż w przypadku każdej negatywnej opinii można postawić tezę, że jest krzywdząca i niesprawiedliwa, bo akurat w naszym salonie nie można mówić o takich niedociągnięciach. To fakt, klienci bywają rożni, a ich roszczeniowe, wyimaginowane pomysły równie dobrze sprawdziłyby się w serialu fantasy: czasami przeszkadza im kolor rolet, czasami temperatura za oknem. Pomijając wszystkie najbardziej dziwaczne zarzuty należy pamiętać, że właściwy kontakt z klientem i profesjonalna obsługa to nieodłączna część pracy w branży kosmetycznej. Dostrzeganie w krytyce pozytywnych impulsów do zmian to najlepsza taktyka, na którą można się zdecydować.