fbpx
11 Listopad, 2019
Warszawa
2 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

W hirudoterapii ostra selekcja pijawek jest niezbędna

Od dłuższego czasu terapia pijawkami lekarskimi przeżywa prawdziwy renesans. Hirudoterapia pomaga leczyć najrozmaitsze choroby, bądź stanowi formę kuracji odmładzających. Ale jej bezpieczeństwo zależy od kilku czynników. Jakich?

Pijawki okazują się pomocne przy leczeniu wrzodów żołądka czy paradontozy, bywają stosowane przy terapiach związanych z powiększaniem penisa, stanowią dobroczynny środek na alergię, depresję oraz impotencję. Ponadto pokochała je branża kosmetyczna, która korzysta z ich właściwości w najrozmaitszych kuracjach odmładzających. Zanim jednak wprowadzisz hirudoterapię do własnej oferty, przeczytaj na co warto zwrócić uwagę decydując się na taki krok.

Właściwości pijawek lekarskich znane są od początku cywilizacji. Organizmy te bywają traktowane wręcz jako miniaturowe, żywe laboratoria medyczne. I słusznie, jeśli tylko korzystamy z ich mocy umiejętnie. Jak przestrzega Ewelina Suska, rzecznik prasowy Wielkopolskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu – Terapia pijawkami jest bezpieczna, pod warunkiem, że osoby, które zajmują się hirudoterapią mają odpowiednie kwalifikacje, zaś pijawki są na pewno „zdrowe” i używane niczym jednorazowa strzykawka – tylko raz – twierdzi. 

Jak wybierać pijawki? Decydować się tylko i wyłącznie na pijawki hodowlane w warunkach izolowanych, bez kontaktu z otoczeniem zewnętrznym oraz żywione w sposób kontrolowany. To bardzo ważne, chociażby na fakt, iż pijawki lekarskie objęte są w przyrodzie ścisłą ochroną gatunkową, dlatego na ich hodowlę, sprzedaż i zakup potrzebne są specjalne zezwolenia. 

Pijawkowych oszustów w naszym kraju niestety nie brakuje. Okazuje się, że na polskim rynku dostępne są pijawki niewiadomego pochodzenia. Takie podejrzane organizmy często oferują osoby i firmy nastawione na duży zysk, ale pozbawione wyobraźni. 

Takie pijawki mogą pochodzić z hodowli w otwartych zbiornikach wodnych, gdzie karmione są w sposób niekontrolowany. Przypadkowi żywiciele pijawek mogą być nosicielami groźnych chorób bakteryjnych, wirusowych oraz pasożytniczych. Mogą być także przyczyną wielu zatruć metalami ciężkimi – ostrzega Suska. 

Co może grozić naszemu klientowi po kontakcie z pijawkami niewiadomego pochodzenia? Lista przypadłości jest spora, od zakażenia oczu, artretyzmu czy zapalenia tkanki łącznej, po posocznice, zapalenie opon mózgowych, mięśnia sercowego praz zapalenie otrzewnej. Nie mniej istotne są warunki w jakich pijawki są przechowywane w gabinetach świadczących usługi z zakresu hirudoterapii. Zanim zdecydujesz się rozszerzyć działalność, koniecznie zorientuj się jak musisz dostosować swój salon do nowych „mieszkańców”.

Pamiętaj, pijawki to materiał jednorazowy. Te same organizmy nie mogą być używane do innych zabiegów, lecz po wykonaniu jednej sesji potraktowane jako typowy odpad medyczny. Czyli wrzucone do odpowiedniego pojemnika, zalane spirytusem i przekazane do utylizacji.

Bardzo ważną kwestią jest również zapewnienie swoim klientom ochrony przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi. Osoby, które decydują się poddać zabiegowi hirudoterapii są bowiem coraz bardziej świadome i korzyści, jak również zagrożeń takich działań, stąd ich wzmożona ostrożność w wyborze odpowiedniego gabinetu.

Źródło: tvp.info