fbpx
22 Maj, 2020
Warszawa
15 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

W Łódzkim szpitalu można można leczyć laserem zmiany naczyniowe u dzieci

W dziecięcym Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 im. Marii Konopnickiej w Łodzi od 8 czerwca 2011 r. można przeprowadzać zabiegi lecznicze u dzieci z naczyniakami przy użyciu lasera pulsacyjno-barwnikowego. Zabiegi są refundowane z NFZ.

Większość zmian naczyniowych ma znaczenie wyłącznie estetyczne. Jeśli jednak są położone w tak zwanym pierwszym polu estetycznym na twarzy lub innych odkrytych powierzchniach mogą być przyczyną znacznego dyskomfortu właściciela.

Czasami już w przedszkolu dzieci odczuwają swoją inność, czują się „gorsze” co może wywrzeć piętno duchowe, powodując ograniczanie przez młodego człowieka wielu relacji międzyludzkich i pogarszenie warunków funkcjonowania społecznego. Poprawa wyglądu zmian naczyniowych wpływa na znaczne poprawienie samopoczucia.

Urządzenie które jest dostępne w łódzkim szpitalu służy do leczenia malformacji naczyniowych (zmian i wad naczyniowych), objawiających się najczęściej w postaci płaskich, czerwonych plam na skórze. – Laser powoduje koagulację krwinek i zamykanie naczyń włosowatych, co daje efekt zblednięcia plamy – powiedział dr Przemysław Przewratil z Kliniki Chirurgii i Onkologii Dziecięcej łódzkiego szpitala.

Kierująca kliniką prof. Ewa Andrzejewska podkreśliła, że do tej pory w Polsce w żadnym z dziecięcych szpitali mających pełne zabezpieczenie anestezjologiczne nie można było wykonywać takich zabiegów, bo żaden z oddziałów takiego urządzenia nie posiadał.

Najmłodsze dzieci do tej pory musiały być leczone za granicą. Starsze mogły leczyć się w prywatnym gabinecie medycznym, ale tylko nielicznych stać na takie leczenie. – Do uzyskania skutecznego efektu trzeba powtarzać zabieg 5-10 razy. W niektórych przypadkach nawet więcej.

W znieczuleniu ogólnym jeden zabieg kosztuje w prywatnej przychodni od 2 do 3 tys. zł. Za granicą od 2 do 3 tys. euro – powiedział dr Przewratil.

Dyrektor szpitala prof. Jerzy Stańczyk podkreślił, że jego placówka od dwóch lat starała się w Ministerstwie Zdrowia o zakup lasera, ostatecznie jednak warte 300 tys. zł urządzenie przekazała szpitalowi jedna z fundacji. W łódzkim szpitalu mają nadzieję, że resort zdrowia dokupi za to inny potrzebny szpitalowi sprzęt.

Zdaniem lekarzy około 2-3 procent całej populacji ma malformacje naczyniowe. Do dziecięcego SP ZOZ Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 im. Marii Konopnickiej UM w Łodzi każdego roku zgłasza się kilkuset nowych pacjentów z takimi schorzeniami.

Źródło: PAP / Rynek Zdrowia