fbpx
05 Sierpień, 2020
Warszawa
24 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Warto wiedzieć: laseroterapia

Laser to urządzenie wytwarzające i wzmacniające wiązkę promieniowania elektromagnetycznego (zwykle światła), przy czym otrzymywane promieniowanie charakteryzuje się znacznie większym natężeniem niż konwencjonalne źródła światła. Nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskiej nazwy tego procesu. Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, co znaczy: wzmacnianie światła przez wymuszoną emisję promieniowania. 

Na świecie już od ponad 25 lat stosuje się lasery zarówno w medycynie, jak i w kosmetologii. Nie wszystkie skutki oddziaływania promieni laserowych na skórę zostały dokładnie poznane. Wiadomo jednak, że regulują procesy rogowacenia naskórka i wchłaniania przez niego wilgoci, ułatwiają drenaż limfatyczny i pobudzają produkcję kolagenu. Ponadto normalizują funkcję komórek produkujących barwnik skóry (melaninę), działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz wyraźnie pobudzają wzrost włosów, a także paznokci. Warto wspomnieć również iż lasery poprawiają krążenie i odżywianie tkanek, pobudzają regenerację komórek, zwiększają syntezę białek oraz usprawniają pracę kapilar.
 
Oddziaływanie promieniowania laserowego na tkanki zależy od czasu naświetlania, zastosowanej metody naświetlania, długości fali lasera oraz jego mocy. Istotną rolę pełni użyta dawka energii promieniowania, liczba zabiegów w serii, częstość impulsów promieniowania, stan naświetlanych tkanek i osobnicze własności danego człowieka.
 
Lasery w kosmetologii najczęściej stosowane są w zabiegach fotoodmładzania, epilacji, usuwania zmian naczyniowych, neutralizowania tatuaży, likwidacji blizn i rozstępów czy pozbywania się zmian barwnikowych i brodawek płaskich. Ponadto doskonale sprawdzają się przy likwidacji odcisków, modzeli i ognisk rogowacenia, usuwania kłykcin i włókniaków oraz korekcji wrastających paznokci.
 
Wśród najpopularniejszych typów laserów można wyróżnić następujące:
 
rubinowy – długość fali 694nm, energia stosowana – od 10do 60 J/cm2, czas trwania impulsu od 0,5 do 1 Hz, średnica promienia laserowego na skórze od 4 x 10mm, w okresie 12 tygodni po jednorazowym zabiegu wykazano zmniejszony odrost włosów od 20% do 60%;
 
aleksandrytowy – długość fali 755nm, energia stosowana – od 25do 40 J/cm2, czas trwania impulsu – od 2 do 20 ms, średnica promieniowania laserowego na skórze od 5 x10 mm, w trzy miesiące po wykonaniu nim naświetlań stwierdza się zmniejszony odrost o 80%;
 
neodymowy – długość fali 1064 nm i 1320 nm – pierwsza długość fali pozwala na głębszą koagulację, druga jest lepsza do tkanek twardszych, transmisja poprzez światłowody pozwala na zastosowanie endoskopowe;
 
holmowy – 2100 nm – uzyskuje się nim dobry efekt rozbijania tkanek twardych lub kamieni, jednocześnie długość jego fali pozwala jeszcze na transmisję poprzez światłowody, dlatego jest on idealny do zabiegów poprzez endoskopy, średnica włókna od 0,2mm pozwala używać narzędzi o bardzo małych kanałach roboczych, w tych laserach elementem destrukcyjnym jest fala mechaniczna indukowana na końcu światłowodu;
 
erbowy – 2940 nm – transmisja poprzez sztywne układy luster, ze względu na bardzo wysoką absorbcję w wodzie oddaje całą energię na powierzchni tkanki odparowując ją. Stosowany w ginekologii, laryngologii, neurochirurgii do usuwania guzów rdzenia i wszędzie tam, gdzie zależy nam na działaniu bardzo precyzyjnym w zakresie ułamków milimetra. Ma słabe działanie koagulacyjne;
 
argonowy – 488/514 nm, dobre zamykanie naczynek czerwonych, usytuowanych płytko (twarz), słaby efekt na nogach, problemy przy ciemnej karnacji – ryzyko oparzeń, ryzyko perforacji zamykanych naczyń, dobry efekt tylko dla małych średnic naczynek, używany także przy zmianach pigmentacyjnych i naczyniakach, wymaga chłodzenia skóry podczas zabiegu;
 
CO2 – 10 600 nm, działanie podobne jak w erbowym, ale głębokość waporyzacji jest większa, jest wykorzystywany do odparowania tkanek;
 
helowo-neonowy – wypełniony mieszaniną helu i neonu pod niskim ciśnieniem, pompowany elektrycznie i poprzez zderzenia atomów, emituje światło czerwone λ = 632,8 nm, ostatnio konstruuje się lasery helowo-neonowe emitujące również światło zielone;
 
półprzewodnikowy – laser oparty na półprzewodniku, rodzaj diody o dużej wydajności (nośniki ładunku zostają wstrzyknięte w obszar złącza, rekombinują wysyłając promieniowanie rezonowane optycznie przez wypolerowany kryształ). Obecnie są produkowane półprzewodnikowe diody świecące o barwie czerwonej, pomarańczowej, żółtej, zielonej, a nawet niebieskiej, oraz diody pracujące w podczerwieni.
 
Lasery CO2 oraz neodymowy są urządzeniami tnącymi (skalpele). Można nim usuwać brodawki zwykłe, blizny, tatuaże, a także leczyć niektóre nowotwory skóry. Do ich zalet zaliczyć możemy mniejsze krwawienie, przyspieszone gojenie się oraz wyjałowienie tkanki.
 
Naświetlanie laserem argonowym stosuje się przy leczeniu plam i przebarwień, znamion naczyniowych, teleangiektazji (rozszerzonych naczynek krwionośnych) czy nowotworów naczyniowych. Zielone promieniowanie tego lasera jest bowiem najmocniej pochłaniane przez materiały i tkanki koloru czerwonego, a więc w organizmie przede wszystkim przez hemoglobinę. Można nim zatem usuwać zarówno pojedyncze rozszerzone naczyńka krwionośne, jak i duże znamiona naczyniowe twarzy.
 
Lasery holmowy i erbowy oferują całkowicie nowe możliwości terapeutyczne. Są używane jako narzędzia tnące, ale powodują również ablację (momentalne odparowanie) tkanki nie doprowadzając do jej nekrozy. To idealna aparatura do usuwania cienkich warstw skóry, praktycznie bez obrażeń. Laser erbowy można z powodzeniem stosować także do usuwania zmarszczek (skin resurfacing). Jest to urządzenie przyjazne dla pacjenta, które zapewnia rewelacyjne efekty estetyczne przyspieszając procesy gojenia.
 
Pierwszych siedem typów określane są mianem laserów „twardych”, a moc ich promieniowania (w porównaniu ze źródłami konwencjonalnymi) jest duża, bądź bardzo duża. Noszą też miano skalpeli laserowych. Przed przystąpieniem do właściwego zabiegu, szczególnie przy użyciu laserów dużej mocy, stosuje się naświetlenia próbne na niewielkiej powierzchni ciała. Jeśli po takim działaniu skóra dobrze się goi, blizna jest mało widoczna, to ostateczny efekt całego zabiegu będzie pozytywny. W przypadku gdy po próbnym naświetleniu długo utrzymuje się stan zapalny, a potem pozostaje widoczna blizna, z wykonania zabiegu tą metodą należy zrezygnować.
 
Lasery o małej mocy, zwane są laserami „miękkimi” (bądź biostymulacyjnymi), helowo-neonowymi i półprzewodnikowymi. Naświetlania laserem helowo-neonowym i półprzewodnikowym przyspieszają gojenie się ran i owrzodzeń oraz pobudzają produkcję kolagenu, który nadaje skórze sprężystość. Za pomocą tych urządzeń można likwidować zmarszczki, przebarwienia skóry, plamy barwnikowe, ostudę oraz blizny, a także leczyć trądzik pospolity i zaburzenia rogowacenia skóry. Ponadto wyżej wspomniane narzędzia mogą być używane w celu owrzodzeń podudzi, a także w leczeniu różnego typu łysienia. Oprócz wymienionych chorób, lasery miękkie mogą być stosowane przy leczeniu egzemy, uporczywego swędzenia, opryszczki, liszaja płaskiego, oparzeń i odleżyn.
 
Jedną z metod wykorzystujących selektywną absorpcję światła laserowego przez melaninę zawartą w mieszku włosa i w efekcie jego trwałym zniszczeniu jest epilacja laserowa. Wybierając laser do zabiegów epilacji należy porównać:
 
1. Moc średnia lasera jest iloczynem energii całkowitej impulsu i częstotliwości ich powtarzania, wyraża się ją w watach [W]. Energia pojedynczego impulsu jest bardzo istotna, ponieważ od niej zależy wielkość uzyskanej plamki przy zachowaniu skuteczności zabiegu. Energia impulsu razy ilość powtórzeń impulsu na sekundę (częstotliwość) równa się mocy średniej, czyli szybkości wykonywania zabiegu. Parametr podawany jako gęstość energii [J/cm2] nie ma wpływu na szybkość wykonywania zabiegu (przy ekstremalnie różnych mocach średnich lasera, można za pomocą odpowiedniego układu optycznego osiągnąć tą samą gęstość mocy). Jeżeli są podawane w danej ofercie atrakcyjnie wysokie gęstości energii to trzeba sprawdzić czy przy ustawieniu takiej gęstości mamy odpowiednią wielkość plamki i częstotliwość powtarzania.
 
2. Układ chłodzenia tkanki – musi być wysoko wydajny. Bez takiego układu nawet przy stosowaniu lasera z dużą mocą średnią nie będzie można wykorzystać tej mocy, ponieważ grozić to będzie dużym obrzękiem termicznym, a nawet poparzeniem. Moc układu chłodzącego powinna być około 20 [W] od średniej mocy wyjściowej lasera i zapewniać osiąganie temperatury końcówki ok. 30C.
 
3. Czas trwania impulsu jest bardzo istotny, ponieważ wpływa na skuteczność zabiegu. Dobry laser powinien mieć tzw. długi impuls z możliwością jego regulacji w zakresie od 5 – 50 [ms]. Z czasu relaksacji termicznej tkanki wynika, że stosowanie dłuższych impulsów pojedynczych nie podnosi istotnie efektywności zabiegu. Najnowsze osiągnięcia w tej kwestii to impuls wielokrotny dopasowany do czasu relaksacji termicznej tkanki. Daje on możliwość użycia większych energii z jednoczesną redukcją obrzęku termicznego. Krótkie czasy impulsów rzędu pojedynczych milisekund lub poniżej gwałtownie obniżają dopuszczalne gęstości energii. Duże gęstości energii stosowane z bardzo krótkimi czasami mogą doprowadzić do mechanicznych i termicznych uszkodzeń naskórka i tkanek podskórnych. Efektem w tym przypadku będzie duży ból i ślady w postaci czerwonych kropek na skórze, natomiast nie ma pewności, że uszkodzeniu ulegną też elementy tkanki, które chcemy zniszczyć.
 
4. Długość fali lasera – określa, jaki element tkanki będzie absorbował energię lasera. Do usuwania owłosienia stosuje się dwie grupy laserów: lasery oddziałujący na melaninę np. laser rubinowy i aleksandrytowy oraz lasery oddziałujące na hemoglobinę np. laser neodymowy. Melanina, która występuje w wierzchnich warstwach skóry o ciemnej karnacji lub skóry opalonej, uniemożliwia w tych przypadkach stosowanie laserów z pierwszej grupy. Z tego powodu, w ostatnim czasie stał się bardzo popularny laser neodymowy oddziałujący na hemoglobinę.
 
Mieszek włosowy można zniszczyć tylko w trakcie aktywnej fazy wzrostu (anagen), dlatego zabiegi epilacji laserowej powtarza się 3 – 5 razy, co kilka tygodni. Problemem przy epilacji laserowej jest to, że melanina zawarta w skórze również absorbuje promieniowanie lasera, dlatego u osób o ciemniejszej karnacji efekt dla niektórych laserów jest słabszy lub wręcz żaden, a jako powikłania mogą występować oparzenia skóry. Nie wszystkie lasery „radzą sobie” również z włosami jasnymi. Efekt zależy od dobrania lasera o odpowiedniej długości fali i odpowiednim czasie impulsu. Pierwszymi laserami wykorzystywanymi do epilacji były lasery rubinowe.
 
Zastosowanie lasera w leczeniu cellulitu:
 
Najczęściej stosuje się podczerwone lasery diodowe o fali 905 nm i wiązce światła penetrującej do 6 cm w głąb ciała (UV 905 nm działają na mitochondria). Wykorzystuje się zjawisko fotoindukcji biologicznej: głęboko przenikająca wiązka promieniowania stymuluje oddychanie i dotlenienie komórek, sprzyja adsorpcji płynów i substancji toksycznych zakumulowanych w tkance łącznej, działa przeciwobrzękowo oraz wykazuje silne działanie bodźcowe wobec komórek. 
 
Należy wiedzieć, że zwykle wykonuje się serię 12 – 15 zabiegów w serii, a potem zabiegi podtrzymujące (przypominające). Co również istotne akupunktura laserowa (prysznic laserowy) nie daje tak groźnych powikłań, jak mezoterapia czy liposukcja. Ponadto warto pamiętać iż stosować go należy na czystą skórę (lepiej po peelingu) i przynosi dobre efekty przy stosowaniu na  „stary” cellulit (stadium III).
 
Fotoodmładzanie
 
Jest to zabieg polegający na odmładzaniu przy pomocy światła. Używane do tego celu jest silne światło o odpowiedniej długości fali (532hm), które pobudza komórki skóry właściwej do produkcji kolagenu. Jednocześnie podczas zabiegu dochodzi do skracania i przebudowania włókien kolagenowych, zwiększa się odżywienie i dotlenienie skóry. Takie działanie nie tylko poprawia wygląd skóry, ale również ją leczy. W sposób kompleksowy likwidowane są objawy starzenia, oraz wszelkiego rodzaju zmiany pigmentowe: przebarwienia, piegi, plamy posłoneczne i starcze.
 
Poddaną zabiegowi powierzchnię naświetla się krótkimi impulsami światła, które odczuwane są jako chwilowe pieczenie. Po zabiegu skóra jest lekko zaczerwieniona, czasem może wystąpić niewielkie złuszczanie naskórka. Dla uzyskania pełnego efektu działanie należy powtórzyć 2 – 5 razy w odstępach 3 – 4 tygodniowych. Zabiegi te stosowane są w każdym wieku – również u osób młodych w celach profilaktycznych. Równie często poddają się im kobiety jak i mężczyźni. Zaletą jest bezinwazyjność gdyż obywa się bez skalpela i naruszania ciągłości skóry.
 
Działanie lasera i ostateczny efekt zależy od wielu czynników, m.in. od stosowania odpowiednich kremów po zabiegach, zaniechania szkodliwych nawyków, a więc nadużywania alkoholu, palenia papierosów, braku ruchu na świeżym powietrzu, niedosypiania i nadmiernej mimiki. Nie stosowanie się do zaleceń pozabiegowych może spowodować, że terapia laserowa nie przyniesie rezultatów, których oczekiwaliśmy.