fbpx
10 Lipiec, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Ważna różnica pomiędzy tłuszczem z brzucha i ud!

Mężczyźni mają tendencję do magazynowania tłuszczu w okolicy brzucha, ale zwykle nie gromadzą go dużo w okolicach bioder lub ud. Kobiety przeciwnie, są najczęściej w kształcie gruszki, więcej tłuszczu znajduje się u nich na biodrach i udach niż na brzuchu.

Badania opublikowane w Journal of CliJnical Endocrinology and Metabolism pomagają wyjaśnić różnice w rozkładzie tłuszczu w organizmie przez ustalenie, czym genetycznie tłuszcz z brzucha różni się od tego z ud. To badanie może przesunąć ciężar myślenia o tłuszczu – zamiast koncentrować się na tym, jak pozbyć się go z brzucha, być może musimy przechylić szalę na korzyść przyjaznego sercu tłuszczu w dolnej części ciała. W tym przypadku badanie pomaga także zrobić pierwszy krok do zabiegów mających na celu określone regiony ciała, zwłaszcza te, które najbardziej przyczyniają się do powikłań w otyłości.

Naukowcy odkrywają, że geny aktywne u danej osoby pochodzące z tłuszczu brzusznego, znacząco różnią się od tych, które znajdują się w tłuszczu z ud. Uznali więc, że mogą wpłynąć na przesunięcie niechcianego tłuszczu brzusznego w inne partie ciała. „Odpowiedź wciąż nie jest jasna, ale to kwestia warta zbadania– mówi dr Steven Smith, dyrektor Florida Hospital – Sanford-Burnham Translational Research Institute for Metabolism and Diabetes. To dlatego, że tłuszcz z brzucha wiąże się z wyższym ryzykiem chorób serca i cukrzycy. Z drugiej strony, tłuszcz z bioder i ud nie odgrywa szczególnej roli w tej sytuacji”– mówi.

Smith i współpracownicy najpierw pobrali próbki tłuszczu z mężczyzn i kobiet. Następnie porównywali geny najbardziej aktywne w tłuszczu z brzucha do tych najbardziej aktywnych w tłuszczu z ud.

Oto co znaleziono: geny tłuszczu z ud działające u danej osoby zasadniczo różniły się od tych w jej tłuszczu z brzucha. U mężczyzn 125 genów ulega ekspresji w brzuchu inaczej niż w udach. U kobiet jest 218 (większość genów jest unikalnych dla kobiet, ale 59 genów jest takich samych jak te, które zmieniają się w tłuszczu mężczyzn).

Najważniejsze geny godne uwagi, które się różniły były tzw. geny homeobox. Geny te są znane ze swej roli, pomagają kształtować rozwój zarodka i określają, gdzie będą się znajdować poszczególne komórki i narządy. Wiele genów homeobox wpływa na hormony, takie jak estrogen.

Dlaczego owe geny homeobox są tak ważne dla tłuszczu? „Wierzymy, że te geny faktycznie  programują  komórki tłuszczowe, aby inaczej odpowiadały na różne hormony a inaczej na pozostałe sygnały”– mówi Smith.

W trakcie swojej pracy, Smith i jego zespół również odizolowali komórki macierzyste z tłuszczu brzusznego oraz ud i hodowali je w naczyniach laboratoryjnych. Kontrola tych komórek była łatwa, ponieważ  nie wpływały na nie sygnały nerwowe, hormonalne lub inne sygnały zewnętrzne.

Jednak naukowcy wciąż widzieli tę samą specyficzną różnicę lokalizacji w aktywności genów w tkance tłuszczowej, które powstały z tych komórek macierzystych. Wnioski są takie same: komórki już od samego początku są zaprogramowane. Innymi słowy, tłuszcz brzuszny i tłuszcz ud jest genetycznie przeznaczony w czasie rozwoju do jego ostatecznego miejsca. Nie jest to różnica powstała w wyniku diety lub poprzez warunki środowiskowe.

„Ważne jest– mówi Smith- aby zrozumieć te różnice i jak one powstają. Mimo, że wiele kobiet nienawidzi swoich dużych bioder i ud, to ​​ kształt gruszki faktycznie zmniejsza ryzyko chorób serca i cukrzycy. W rzeczywistości kobiety, które mają ataki serca mają więcej tłuszczu na brzuchu niż na udach”.

Badania zmieniają nasz sposób myślenia. „Większość ludzi chce się pozbyć tłuszczu z brzucha. Ale problemem jest nie tylko tłuszcz, lecz jego lokalizacja. Otyłość brzuszna jest tylko markerem problemu. Prawdziwym problemem jest brak możliwości przesunięcia ​​tłuszczu na biodra i uda”– kontynuuje naukowiec.

Smith ma nadzieję, że dalsze badania, mające na celu zrozumienie podstawowych różnic w tych składach tłuszczu mogą prowadzić do określonych zabiegów, wpływających na regiony ciała, które najbardziej przyczyniają się do powikłań otyłości.

Eurekalert!