fbpx
24 Maj, 2020
Warszawa
18 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Wiadomo gdzie zapada decyzja o powstawaniu zmarszczek

 

Starzenie jest niestety nieodłącznym elementem naszego życia. Chociaż trudno o bardziej oczywiste stwierdzenie, to i tak miliony ludzi na całym świecie zastanawiają się, jak ten proces zatrzymać. Ostatnia lokalizacja miejsca, w którym rozpoczyna się zanikanie głównych funkcji życiowych może pomóc w odkryciu lekarstwa na długowieczność.

Badania nad możliwościami przedłużania życia prowadzone są na razie na myszach i dotyczą głównie białka z grupy sirtuin (SIRT1), wytwarzanego w podwzgórzu. Białko to reguluje nasz metabolizm, temperaturę, wpływa na gospodarkę tłuszczową, węglowodanową oraz na reakcje organizmu na sytuacje stresowe takie jak np. niedobór pożywienia.

Badania prowadzone przez Shin-ichiro Imai z Washington University School of Medicine wykazały, że SIRT1 prawdopodobnie odpowiada również za efekt wydłużenia życia, powodowany przez niskokaloryczną dietę.

Amerykańscy naukowcy, w swoim dwudniowym eksperymencie poddali głodówce dwie grupy myszy. Jedna z nich, zgodnie z oczekiwaniami, była ledwie żywa, druga natomiast, ku zaskoczeniu badaczy, całkiem dobrze sobie poradziła. Powodem niesamowitej kondycji drugiej grupy myszy, było takie zmodyfikowanie ich materiału genetycznego, aby wytwarzały więcej SIRT1.

Jak tłumaczy dr Shin-ichiro Imam, osobniki ze zwiększona ekspresją genu SIRT1 efektywniej wykorzystywały zasoby energetyczne organizmu, były znacznie mniej wrażliwe na okresowy brak pokarmu i reagowały nań zwiększoną aktywnością.

Naukowcy podsumowują, że wykazany w badaniach mechanizm może w przyszłości posłużyć do uzyskania skutecznej metody hamowania procesów starzenia i wydłużania życia.

Źródło: Kopalnia Wiedzy