fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
11 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Wiadomo już jak czerniak daje przerzuty

Czerniak jest jednym z najgroźniejszych nowotworów, niosących duże ryzyko powstawania przerzutów i nawrotu choroby. Naukowcy zbadali, w jaki sposób rozprzestrzenia się ten coraz częściej występujący nowotwór.

Uczeni już dawno wiedzieli, że aby skutecznie leczyć nowotwory, trzeba zablokować możliwość zagnieżdżania się w organizmie, oderwanych od guza komórek, wędrujących po naszym układzie krwionośnym.

Nie było jednak do końca wiadomo jak tego dokonać i dlaczego jedne nowotwory dają więcej przerzutów, a inne mniej.

Naukowcy z Pennsylvania State University przeprowadzili badania, polegające na wstrzyknięciu myszom ludzkich komórek nowotworowych. Jako, że przerzuty czerniaka, najczęściej występują w płucach, badacze obserwowali ten właśnie narząd ze szczególną starannością.

Komórki nowotworowe, nawet, jeśli dostały się do mysich płuc, były z nich szybko usuwane. Zupełnie inne rezultaty naukowcy uzyskali dodając do krwi myszy neutrofile (granulocyty obojętnochłonne). W ich obecności, komórki guza, nie tylko zagnieżdżały się w płucach, ale także uzyskiwały możliwość migracji przez ściany naczyń i trwałego osadzania się w narządzie.

Podobny mechanizm cechuje powstawanie przerzutów w naszym organizmie. Komórki czerniaka posiadają bowiem zdolność wytwarzania IL-8, która przyciąga do nich neutrofile. Zablokowanie wydzielania tej substancji mogłoby powstrzymać ekspansję nowotworu i zapobiec nawrotom choroby.

Być może najnowsze odkrycia pomogą naukowcom opracować skuteczne leki eliminujące ryzyko nawrotów choroby nowotworowej.

Źródło: Kopalnia Wiedzy