fbpx
08 Sierpień, 2020
Warszawa
22 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Wirus HCV opanowany!

Zakażenia wirusem HCV stanowią najbardziej poważne zagrożenie w gabinetach kosmetycznych. Najnowsze doniesienia wskazują, że wirusowe zapalenie wątroby typu C może niebawem przejść do historii. 

W szpitalu wojewódzkim w Szczecinie zakończyły się właśnie testy nowatorskiego leku, który całkowicie zabija groźnego wirusa HCV. 

W terapii zastosowano nowe leki, bezpośrednio oddziałujące na wirusa. To środki do tej pory stosowane jedynie w USA i astronomicznie drogie. Chorym na wirusowe zapalenie wątroby typu C dają jednak nadzieję na powrót do zdrowia. Spowolnienie procesu chorobowego być może na wiele lat, uniknięcie przeszczepienia wątroby, być może uniknięcie nowotworu – mówi o efektach działania leków prof. Marta Wawrzynowicz-Syczewska z kliniki hepatologii szpitala.

W szczecińskiej placówce terapii poddano 29 osób. Na razie nie wiadomo, kiedy ta eksperymentalna terapia będzie powszechnie dostępna w Polsce. Od tego roku testowane w Szczecinie leki są już zarejestrowane na terenie Unii Europejskiej. Miesięczna terapia antywirusowa kosztuje na razie około 200 tysięcy złotych.