fbpx
23 Sierpień, 2019
Warszawa
22 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Wirus powodujący otyłość

Zarazić się wirusem powodującym otyłość można tak jak zwykłą infekcją gardła. Takie wnioski wysunęli amerykańscy naukowcy z Ośrodka Badań Biomedycznych Penningtona w Luizjanie. Chodzi o Adenowirusa-36 wywołującego również katar i infekcje gardła. Jego celem są różne organy a przede wszystkim i tkanka tłuszczowa, w której zwiększa ilość adipocytów.

Dowodem na to jest doświadczenie, podczas którego z materiału po liposukcji wyizolowano dorosłe komórki macierzyste. Kiedy je poddano działaniu Adenowirusa-36, przeobraziły się one w komórki tłuszczowe.

To wyjaśnia, dlaczego zarażeni nim ludzie mogą nadmiernie tyć ? mówi dr Dhurandhar. Podczas badań zauważono znaczny wzrost wagi zwierząt zarażonych tym adenowirsem i spożywających normalną ilość pokarmu. Natomiast badania nad ludźmi donoszą, iż około 30% osób cierpiących na otyłość jest jego nosicielem, a wśród osób szczupłych zakażenie wynosi 11%.

W USA kliniki leczenia otyłości oferują testy na obecność Adenowirusa-36. Wykrywaniem przeciwciał w surowicy lub osoczu zajmuje się firma Obetech założona przez dr. Dhurandhara. Obecnie trwają prace na szczepionką przeciw otyłości.

Jest to następna nadzieje na leczenie nadwagi. Do tej pory m.in. firma Cytos Biotechnology z Zurichu pracował nad szczepionką pobudzająca układ odpornościowy do produkcji przeciwciał przeciw grelinie– hormonu zwiększającego uczucie głodu. Na razie, by chronić się przed zarażeniem otyłością należy dbać o higienę osobistą.

Źródło: Victoria Relax & Body Center