fbpx
04 Lipiec, 2020
Warszawa
21 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Wirus w walce z czerniakiem

Naukowcy z Yale University School of Medicine odkryli, że wirus VSV (Vesicular stomatitis virus) jest zdolny odnaleźć i zainfekować komórki czerniaka, nie atakując przy tym zdrowych komórek.

Jak na razie badania przeprowadzono metodą in vitro oraz na komórkach rakowych wszczepionych myszom. Jeżeli okaże się, że wirus jest równie skuteczny w walce z komórkami czerniaka u ludzi, będzie można go wykorzystać do walki z tą zabójczą chorobą.

Zazwyczaj, aby odeprzeć atak wirusa, zdrowe komórki aktywują procesy antywirusowe, które je chronią, z kolei komórki rakowe posiadają niewielką zdolność walki z wirusami. Dlatego już wcześniej powstała hipoteza, że wirusy mogą okazać się pomocne w zwalczaniu czerniaka. Ponieważ wirus VSV działa bardzo szybko, jest w stanie zainfekować i zabić komórki rakowe zanim zostanie usunięty z organizmu przez jego system immunologiczny.

Wiadomo już, iż w uodpornianie komórek na wirusy zaangażowanych jest wiele różnych mechanizmów. Naukowcy chcą zbadać, których konkretnych mechanizmów brakuje komórkom czerniaka, że ich obrona antywirusowa jest tak znikoma. Dzięki takiej wiedzy, można by nie tylko lepiej zrozumieć jak komórki rakowe działają na nasz system odpornościowy, ale również zwiększyć skuteczność wirusa w walce z tymi śmiercionośnymi komórkami.

Warto pamiętać, że ze wszystkich typów raka skóry, czerniak jest najgroźniejszy. Dlaczego? Ponieważ w sytuacji wystąpienia przerzutów staje się praktycznie nieuleczalny. W ostatnich trzydziestu latach ilość osób chorujących na czerniaka zwiększyła się trzykrotnie, stąd sam rak skóry jest przyczyną 75 proc. zgonów związanych z rakiem w ogóle.

Źródło: skininc.com