fbpx
08 Sierpień, 2020
Warszawa
22 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Witamina B istotna w procesie tworzenia zmian trądzikowych

Bakterie znajdujące się na skórze osób cierpiących na trądzik mają inny metabolizm niż te występujące u ludzi nie zmagających się z tą dermatozą, informują naukowcy w Science Translational Medicine.

Propionibacterium acnes to bakteria wchodząca w skład naturalnej flory fizjologicznej skóry zarówno osób z cerą normalną, jak i trądzikową. Jednakże bakterie znajdujące się na skórze osób cierpiących na trądzik mają inny metabolizm niż te występujące u ludzi nie zmagających się z tą dermatozą, jak donieśli 24 czerwca naukowcy w Science Translational Medicine. Drobnoustroje z wykwitów trądzikowych posiadają 109 genów, które są bardziej aktywne niż normalnie oraz 27 mniej aktywnych. Odkryto, że zażywanie witaminy B12 może powodować podobne zmiany u tych bakterii na zdrowej skórze.

Od dawna wiadomo, że witamina B12 niezbędna do produkcji czerwonych krwinek i  prawidłowego funkcjonowania mózgu, może u niektórych powodować trądzik, ale do tej pory naukowcy nie wiedzieli dlaczego. Dezhi Kang z UCLA David Geffen School of Medicine razem z współpracownikami  podawali witaminę B12 dziesięciu osobą z normalną cerą. W ciągu tygodnia u jednego z badanych rozwinął sią trądzik. 

Dowiedziono, iż bakterie osób badanych przestały produkować większe ilości witaminy, ponieważ mikroorganizmy pobierały witaminę od swoich gospodarzy. U osoby, która dostała trądziku spadek produkcji witaminy B12 zmienił również metabolizm bakterii pobudzając je do produkcji chemicznych prekursorów porfiryn. Porfiryny powodują stan zapalny, co prowadzi do powstawania wykwitów trądzikowych.

Badania te mogą prowadzić do opracowania nowych metod leczenia trądziku zmieniających metabolizm przyjaznych bakterii w zdrowy sposób.