fbpx
04 Czerwiec, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Witamina C pokona sepsę

Bardzo często proste, powszechnie znane substancje są w stanie wyleczyć poważne choroby. Tak właśnie jest w przypadku sepsy. Naukowcy odkryli, że witamina C może zapobiec wystąpieniu objawów lub nawet cofnąć początkowe fazy posocznicy.

Jednym z objawów sepsy jest powstawanie w naczyniach krwionośnych skrzepów blokujących dostarczanie krwi do różnych narządów.

Sepsa ma wiele aspektów, przez ostatnie 10 lat my skupiliśmy się jednak na jednym – czopowaniu naczyń włosowatych. Zatkane kapilary uniemożliwiają dostarczanie tlenu i składników odżywczych do tkanki narządów i zahamowują usuwanie produktów przemiany materii. Ostatecznie może dojść do niewydolności i śmierci organu. Nasze laboratorium jako pierwsze wykryło zjawisko zatykania za pomocą mikroskopii intrawitalnej – mówi Dr Karel Tyml z Uniwersytetu Zachodniego Ontario.

Problemy z krzepnięciem w przypadku sepsy wynikają głównie z powstawaniem stresu oksydacyjnego i aktywacją kaskady krzepnięcia krwi. Jednorazowe wstrzyknięcie dużej dawki witaminy C może zapobiec tym procesom i przywrócić normalny przepływ krwi przez naczynia kapilarne.

Nasze badania na myszach wykazały, że zarówno wczesna, jak i odroczona iniekcja z witaminy C zwiększa znacząco szanse na przeżycie. Korzystne efekty pojedynczego zastrzyku utrzymują się i zapobiegają zatykaniu naczyń kapilarnych przez 24 godziny – informuje Dr Karel Tyml.

Źródło: Kopania Wiedzy