fbpx
04 Sierpień, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Witamina D a sprawność osób starszych

Według najnowszych badań holenderskich naukowców, poziom witaminy D u osób powyżej 55 roku życia ma wpływ na ich zdolność wykonywania codziennych czynności.

Badanych podzielono na dwie grupy wiekowe – w pierwszej znalazły się osoby w wieku od 55 do 65 lat, a w drugiej seniorzy powyżej 65 roku życia. Grupa młodsza składała się w sumie z 757 uczestników, a starsza – z 1237, przy czym w obu znalazły się zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Następnie, uczestnikom badania zlecono wykonanie prostych czynności, takich jak wejście i zejście po 15 schodach, ubranie oraz rozebranie się, wstawanie z pozycji siedzącej, obcinanie paznokci u stóp, samodzielne spacerowanie na zewnątrz oraz używanie własnego lub publicznego transportu. Po zakończeniu tych ćwiczeń przeprowadzono badania krwi na zawartość witaminy D u wszystkich badanych. Skontrolowano również inne czynniki takie jak stopień aktywności fizycznej czy obecność przewlekłych chorób.

W wyniku przeprowadzonego badania wywnioskowano, że osoby, u których poziom witaminy D wynosił poniżej 20 ng/ml wykazywały mniejszą sprawność fizyczną niż te z normalnym poziomem tej witaminy, czyli powyżej 30ng/ml.

Jednak doktor Evelien Sohl  z VU University Medical Center w Amsterdamie podkreśla, że badania nie dowodzą, że niska zawartość witaminy D we krwi jest bezpośrednią przyczyną niepełnosprawności. Badaczka zauważa, że być może przyjmowanie suplementu rozwiązałoby problem, jednak konieczne są dalsze badania, które potwierdziłyby tę tezę.

Źródło: The New York Times