fbpx
06 Lipiec, 2020
Warszawa
21 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Witamina D ma wpływ na proces dojrzewania

Niedobór witaminy D prowadzi do zbyt wczesnego dojrzewania u dziewcząt, natomiast jej nadmiar opóźnia ten proces – twierdzą naukowcy z Państwowego Uniwersytetu Chonbuk w Jeonju w Korei Południowej.

Jak wiadomo, dziewczęta dojrzewają płciowo pomiędzy 10 a 14 rokiem życia. Jeśli tok ten rozpoczyna się przed 8 rokiem życia mówimy o dojrzewaniu przedwczesnym. Problem może mieć związek z poziomem witaminy D w organizmie młodych kobiet, twierdzą japońscy badacze i od razu prezentują swoje wyniki.

Otóż ich badanie objęło grupę 110 dziewcząt w wieku 7-10 lat z których 75 dojrzewało w normalnym wieku, a u 35 stwierdzono zbyt wczesne rozpoczęcie procesu. Okazało się, że dziewczynki, które za wcześnie weszły w okres dojrzewania miały poważne niedobory witaminy D (tj. mniej niż 10 nanogramów na 1 mililitr) w porównaniu do rówieśniczek, które dojrzewały normalnie.

Stąd wniosek, że związek pomiędzy dojrzewaniem a poziomem witaminy D musi istnieć. Dlaczego? Ponieważ witamina D hamuje aktywność neuronów podwzgórza odpowiedzialnych za wydzielanie hormonu o nazwie gonadoliberyna (GnRh). Ta z kolei pobudza neurony przysadki mózgu do uwalniania dwóch hormonów, które regulują jajeczkowanie i cykl miesięczny.

Źródło: ScienceDaily / PAP