fbpx
25 Sierpień, 2019
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Witaminowa walka z naczynkami może sprzyjać zaćmie

Suplementacja witaminą C połączonej z rutyną jest często wybieraną metodą walki z rozszerzonymi naczynkami.  Szwedzcy naukowcy z Karolinska Institutet przez ponad 8 lat śledzili losy ok. 24.600 dorosłych kobiet. Odkryli, że u pań, które regularnie bądź okazjonalnie zażywały wysokie dawki witaminy C – mniej więcej 1000-miligramowe – o ok. 25% wzrastało ryzyko konieczności poddania się operacji usunięcia zaćmy starczej.

Oprócz współdziałania z rutyną przy wzmacnianiu ścian naczyń krwionośnych witamina C pełni funkcję kofaktora w reakcji hydroksylacji proliny przy przekształcaniu prokolagenu do kolagenu, dodatkowe grupy hydroksylowe pozwalają na wytworzenie dodatkowych wiązań wodorowych.

Okazuje się, że kobiety, które przyjmowały dodatkową porcję witaminy C przez 10 lat lub dłużej, miały więcej niż 65 lat, poddały się hormonalnej terapii zastępczej lub były leczone kortykosteroidami, ryzyko choroby oczu wzrastało w jeszcze większym stopniu.

Zespół Alicji Wolk podkreśla, że wyraźny związek między witaminą C a zaćmą nie dotyczy kwasu askorbinowego pochodzącego z warzyw i owoców. Chodzi raczej o składnik suplementów.

W szwedzkim studium 59% zdrowych skądinąd kobiet w wieku 49-83 lat zażywało suplementy. Pięć procent z nich przyznało, że łyka wyłącznie witaminę C, a 9% zdecydowało się na multiwitaminę, która zawiera ok. 60 mg witaminy C.

Wśród 1225 pań korzystających tylko z suplementów kwasu askorbinowego u 143 (ok. 13%) przeprowadzono w okresie objętym studium operację usunięcia zaćmy. Podobny zabieg wykonano u 878 z 9.974 kobiet, które nie zażywały żadnych suplementów (circa 9%) i u 252 z 2.259 przedstawicielek grupy multiwitaminowej (ok. 11%).

Ryzyko wystąpienia zaćmy starczej pozostawało większe u zwolenniczek suplementów nawet po uwzględnieniu obwodu talii, wykształcenia, spożycia alkoholu, stosowanych leków czy palenia tytoniu.

Źródło:  Serwis Kosmetologiczny, Kopalnia Wiedzy