fbpx
22 Lipiec, 2019
Warszawa
18 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Własny salon lub praca na etacie. Czy warto podjąć ryzyko?

Wiele przedsiębiorczych kobiet każdego roku podejmuje decyzję o „pójściu na swoje”. Pakują dotychczasowe życie zawodowe w kilka pudeł i wkraczają na krętą i wyboistą własnej działalności gospodarczej. Stają się przedsiębiorcami, którzy stanowią o sile polskiego PKB. To trudna i niebezpieczna misja, ale jej efekty mogą zachwycić największego sceptyka. 

Wyobraź sobie sytuację, w której zdobyłaś wymarzony zawód, masz głowę pełną ambicji i zapał dzięki któremu pokonasz wszystkie przeciwności. Twoje doświadczenie ogranicza się do wiedzy wyniesionej ze szkoły, kilku kursów i krótkiej praktyki w gabinecie. Nie interesuje cię praca na etacie, bo doświadczenia wyniesione ze stażu (przynieś, podaj, pozamiataj) przyprawiają o gęsią skórkę. Z czym musisz się liczyć chcąc założyć własną firmę?

Po pierwsze: przygotuj się, że nie będzie łatwo i nie chodzi tu o całą górę formalności w urzędach, która wydaje się najmniejszym problemem. Do realizacji marzeń konieczne jest zaplecze finansowe niezbędne do wynajęcia i wyposażenia lokalu. Możesz zdobyć je korzystając ze środków unijnych oferowanych przyszłym przedsiębiorcom zakładającym pierwszą firmę. Poszukaj informacji na stronie urzędu pracy właściwego dla twojego miejsca zamieszkania, zobacz co w tej kwestii osiągnęli inni sprawdzając pomysły na start up’y nowych firm. Pamiętaj, że dobry biznesplan jest podstawą sukcesu. Dzięki dopracowanym szczegółom i analizie konkurencji w twoim regionie minimalizujesz ryzyko. Czy wiesz, gdzie chciałabyś mieć swój gabinet? Czy znasz ceny najmu w twoich okolicach? Warto zacząć od podstawowych kwestii, na tym etapie nie należy martwić się o kolor ścian w salonie.

Jeżeli czujesz się na siłach, aby zorganizować pracę własnego gabinetu zacznij od małych kroków. Profesjonalny sprzęt ma swoją cenę i chociaż marzysz o wyposażeniu najwyższej jakości musisz mierzyć siły na zamiary. Pytaj znajomych, zajrzyj do innych gabinetów. Zdobywaj informacje o potencjalnych klientach i zaplanuj ofertę, która mogłaby ich przyciągnąć. Może nie musisz wynajmować lokalu na gabinet, bo w twoim przypadku lepiej sprawdzą się usługi mobilnej kosmetyczki? Możesz sporo zaoszczędzić i pracować według własnych zasad.

Jeżeli masz doświadczenie i chciałabyś zamienić etat na własną działalność twoim niewątpliwym atutem jest wiedza i baza zadowolonych klientów. Twój plan na własny biznes powinien wyglądać jak ten powyżej. Masz przewagę, bo dobra opinia to świetna reklama. Zastanów się czy chciałabyś zatrudniać pracowników i czy możesz liczyć na wsparcie najbliższych. Będzie ci bardzo potrzebne, bo pierwsze miesiące będą trudne, nie tylko finansowo. Etat daje pozorne uczucie bezpieczeństwa i świadomość, że wypłata regularnie pojawia się na koncie. W przypadku własnego gabinetu musisz liczyć się z brakiem płynności. Mimo to nie wpadaj w panikę, bo dobry plan i solidne przygotowanie prędzej czy później przyniosą efekty, dlatego cierpliwość to kolejna kwestia, o której musisz pamiętać.

Kiedy marzenie stanie się rzeczywistością, w końcu będziesz swoją własną szefową i pojawią się pierwsi klienci satysfakcja i poczucie spełnienia zastąpią miesiące niepewności i stresu. Oczywiście, jak w przypadku każdego biznesu, coś może pójść nie tak, a wcześniejsze plany rozminą się z rzeczywistością. Tak bywa, ale nie warto traktować tego jak osobistej porażki. Stawiania czoła przeciwnościom i próba znalezienia własnego miejsca w trudnej, rynkowej rzeczywistości to świetne doświadczenie na przyszłość. Jeżeli wiesz czego się spodziewać i jakich błędów nie popełniać możesz próbować swoich sił w innych projektach. Umiejętność wyciągania właściwych wniosków pomoże ci osiągnąć cel.