fbpx
23 Wrzesień, 2019
Warszawa
10 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Wnętrze gabinetu inspirowane dalekimi podróżami

Ostatnio bardzo modne jest urządzanie wnętrz w jednym stylu. Warto pamiętać, że sposób, w jaki urządzimy nasz salon kosmetyczny ma znaczący wpływ na to, jak będzie on później odbierany, zarówno przez nas, jak i przez nasze klientki. Klimat wnętrza tworzy wiele elementów – począwszy od kolorystyki ścian, przez meble czy znajdujące się w nim urządzenia, skończywszy na drobnych dekoracjach. Doskonałą inspiracją do urządzania wnętrz w jednym stylu są dalekie podróże i różne kultury świata.

Dobrym pomysłem jest urządzenie wnętrza gabinetu kosmetycznego w stylu egzotycznym. Jeśli decydujemy się na taki krok, bądźmy konsekwentni. Nie należy obwieszać ścian jednocześnie afrykańskimi maskami, indyjskimi malowidłami i przywiezionymi z wakacji obrazkami z muszelek i bursztynu. Pamiętajmy, żeby zastosować jedną stylistykę. Przede wszystkim jednak wszystkie elementy powinny być dobrej jakości oraz rozmieszczone w sposób przemyślany. Przestrzeganie tych kilku zasad sprawi, że wystarczy kilka elementów w danym stylu, by stworzyć zamierzony przez nas klimat. Wszystkie elementy składające się na wnętrze – nie tylko meble i ozdoby, ale także kolory, światło, zapach i dźwięk – powinny być dobrej jakości i harmonizować ze sobą. Wystrój gabinetu powinien być bardzo przemyślany. To właśnie w przypadku tego rodzaju wnętrz należy połączyć ciekawy nastrój oraz funkcjonalność.

Styl indyjski – orientalny

Urządzając salon kosmetyczny czy SPA, warto stworzyć miejsce o orientalnym, niepowtarzalnym klimacie. Dzięki temu pozwolimy naszym klientkom poczuć upragniony smak wakacji, relaksu i luksusu. I to bez konieczności wyjazdu do egzotycznego kraju! Bardzo popularny styl indyjski jest ciekawą propozycją urządzania gabinetu kosmetycznego – daje dużo możliwości. Wszelkie wnętrza w tym stylu są nie tylko efektowne, ale i kolorowe oraz dynamiczne. Jednak w przypadku zastosowania tego stylu w gabinecie kosmetycznym, należy pamiętać, żeby wschodni przepych nie stał się zbyt kiczowaty czy przesadzony. W wystroju wnętrz w stylu orientalnym przeważające są ciepłe barwy: żółcienie, złoto, róż, czerwień, brązy oraz beże. Ale także fiolety, zielenie, błękity czy turkusy. Jak widać możliwości kolorystycznych jest wiele. W gabinetach kosmetycznych warto jednak mocniejsze barwy pozostawić detalom, natomiast jako dominujące kolory wybrać te łagodniejsze kolory, najlepiej odrobinę rozbielone. Zestawienia kolorystyczne mogą być nawet bardzo odważne. Przykładowo, złoto oraz biel są nie tylko efektowne, wprowadzają elegancję, szyk i przede wszystkim, tak pożądaną w gabinecie kosmetycznym – harmonię.

Charakterystyczna dla stylu indyjskiego jest bogata ornamentyka. Dobrym pomysłem jest powieszenie kolorowej indyjskiej tkaniny na ścianie czy kolorowych poduszek w indyjskie wzory na kanapie w poczekalni. Orientalne meble i dodatki to przedmioty z duszą. Tkaniny charakterystyczne dla stylu indyjskiego to między innymi: jedwab, bawełna, atłas, welur, muślin oraz skóra. Warto, żeby orientalne inspiracje przekroczyły progi naszych gabinetów zwłaszcza jeśli w swojej ofercie posiadamy jakieś orientalne zabiegi kosmetyczne, na przykład egzotyczne masaże.

Uzupełnieniem wystroju orientalnego będzie zapach orientalnych kosmetyków lub aromaterapeutycznych, specjalistycznych świec.
Można także połączyć modną orientalną stylistykę z odrobiną nowoczesności.

Styl japoński

Modne są również wnętrza w stylu japońskim. Fascynacja Krajem Kwitnącej Wiśni rozpoczęła się w naszym kraju całkiem niedawno. Czym charakteryzują się tamtejsze wnętrza? Przede wszystkim są odzwierciedleniem prostoty i harmonii (pomocne będzie feng shui). Wnętrza w japońskim stylu to przede wszystkim spokojne i stonowane barwy. Idealne będą takie barwy, jak: beż, jasne brązy, zielenie (bambus). Zastosowanie takiej kolorystyki we wnętrzach gabinetu kosmetycznego wprowadzi klientki w miły nastrój – szybciej się wyciszą i odprężą.
Japońska stylistyka swoje inspiracje czerpie głównie z natury. Dlatego tak powszechne są liczne nawiązania i nawet bezpośrednie zaczerpnięcia z niej. Dlatego też materiałami wykończeniowymi są między innymi: papier, drewno czy kamień. Charakterystyczne dla stylistyki japońskiej są również rośliny: storczyki i bonsai. Jednak wymagają one stałej pielęgnacji i odpowiedniego traktowania, a miniaturowe drzewka dodatkowo jeszcze specjalistycznej wiedzy. Jednak odrobina pracy włożonej w te rośliny sprawi, że wprowadzą one w nasz gabinet powiew egzotyki. Jeśli nie mamy ręki do kwiatów, można udekorować salon również sztucznym storczykiem lub gotową kompozycją kwiatów (japońska ikebana). Tak charakterystyczne dla stylistyki japońskiej motywy kwiatowe mogą pojawiać się również jako wzór namalowany na ścianach, kafelkach, czy meblach. Jeśli już mowa o malowanych wzorach, to dobrym pomysłem na szybkie i efektowne wprowadzenie inspiracji japońskich jest zrobienie ornamentów nawiązujących do japońskiej sztuki kaligrafii. Ścianę można przystroić specjalnymi gotowymi naklejkami lub wzorami z szablonów. Taka ozdoba na pewno doda wnętrzu orientalnego charakteru.

Wnętrza japońskie przede wszystkim są przestronne, dominuje w nich rozproszone światło. Dlatego, jeśli chcemy uzyskać taki efekt, raczej unikajmy ciężkich zasłon czy rolet. Idealne będą lekkie firanki lub przepuszczające światło zasłonki.

Gabinet kosmetyczny w stylu afrykańskim

W naszej podróży po różnych zakątkach świata zatrzymujemy się w gorącej Afryce. Jest ona bardzo odmienna klimatycznie od naszych stron. W stylu afrykańskim dominują beże, brązy, zielenie oraz wszelkie kolory ziemi. Inspiracją do urządzania wnętrza gabinetu mogą być elementy etniczne oraz przyroda. Znajdzie się tu miejsce na intensywną zieleń dżungli czy błękit oceanu. Możemy zastosować również spokojne barwy, które nasuną skojarzenie z upalnym dniem na afrykańskim lądzie. Czym kierować się urządzając gabinet w tym stylu? Jak uniknąć charakterystycznego dla niego przepychu?

Stosujemy tkaniny jak: len, bawełna czy skóra, meble wykonane z drewna egzotycznego. Afrykańczycy preferują kolory natury – ciemne brązy, beże, oliwkowe i ciemne odcienie zieleni, przypominające roślinność z dżungli, gustują także w wyrazistych pomarańczach i żółciach afrykańskiego słońca kontrastujących z bielą i czernią. Ten gorący klimat uzyskamy przez pomalowanie ścian na przykład na kolor ceglany, pomarańczowy lub beżowy. Do tego zestawu możemy dobrać podłogę wykonaną z ciemnego drewna. Doskonałym uzupełnieniem dla intensywnego koloru ścian i wyrazistej podłogi mogą być jasne akcenty – zasłony, kanapa z obiciem z jasnej skóry czy złociste poduszki.

Styl meksykański

Inspiracje w urządzaniu wnętrz  nie mają granic i nie zważają na odległości. Przy odrobinie wysiłku możemy przenieść się do odległego Meksyku. Prawdziwie meksykańskie wnętrze przede wszystkim pulsuje kolorami. Kolorystyka stylu meksykańskiego jest zbliżona do barw jesieni. Złoto i czerwień, żółty z czarnym, brązem, écru i czarnym są na porządku dziennym. Ta dosyć ponura kolorystyka jest rozjaśniana elementami niebieskimi i zielonymi. W kolorystyce przeważają kontrasty, w formie prostota, a pośród materiałów pojawia się surowe lub kolorowane drewno, rzeźbione, a niekiedy bardzo ażurowe konstrukcje drewniane, mogą to być na przykład ścianki działowe. Wzornictwo jest oparte na motywach indiańskich. Jako dekoracje możemy zastosować na przykład mało wymagające kaktusy. Są mało wymagające i efektowne. W ornamentach stylu meksykańskiego przeważają elementy geometryczne. Dlatego ściany czy meble możemy ozdobić  dekoracyjnymi naklejkami. Kwintesencja meksykańskiego stylu tkwi właśnie w dodatkach. Możemy zainstalować pojedyncze sprzęty z efektowną dekoracją, które nadadzą całemu wnętrzu oryginalny, meksykański charakter. W sklepach można dostać  bogato i fantazyjnie zdobione umywalki. Niektóre z nich stanowią prawdziwe dzieła sztuki użytkowej. Umywalka może stanowić ciekawy akcent kolorystyczny w stonowanym wnętrzu gabinetu. Na pewno zwróci uwagę i będzie przyciągać wzrok. Możemy dopasować do niej pozostałe akcesoria tak, aby wszystko stanowiło spójną całość.

Styl meksykański, przez użyte kontrastowe barwy, jest dość ciężki, ale bardzo ciepły. Przypomina meksykańskie pustynie, bezkresne zakurzone, piaszczyste drogi, a przede wszystkim kojarzy się z kulturą Indian.

Styl skandynawski

Z gorących klimatów przeniesiemy się teraz w odrobinę chłodniejsze, ale równie atrakcyjne. Wnętrza w stylu skandynawskim cechuje naturalność, prostota, bezpretensjonalność. Są to cechy, dzięki którym styl ten zawdzięcza niesłabnącą popularność. Styl skandynawski opiera się na naturalnym pięknie przyrody i wnosi do wnętrz spokój oraz czystość form. Jednak nie oznacza to, że jest surowy i ascetyczny. Podstawą w jego kreowaniu są naturalne materiały, a przede wszystkim łatwo dostępne w Skandynawii drewno. Styl skandynawski posługuje się prostymi liniami. Ważne są detale, wykończenie oraz oczywiście kolor. Trend jest surowy, ale bardzo funkcjonalny, dlatego sprawdzi się w takich wnętrzach jak gabinetu kosmetyczne czy instytuty SPA. Dominują meble lekkie, ażurowe. Liczba sprzętów jest ograniczona do minimum, co tworzy efekt lekkości i przestrzenności. W stylu skandynawskim prym wiodą otwarte przestrzenie, duże odsłonięte okna – bez firan i zasłon. Blade, czyste kolory neutralne oraz odcienie beży takie jak écru, wrzos czy wierzba mogą być zrównoważone przez intensywne, ciemne, a przy tym kontrastujące odcienie hebanu, kasztanu lub grafitu. Nie bez znaczenia jest również faktura ścian – gładkie i matowe idealnie pasują do stylu skandynawskiego.
Jednak jest to również styl trochę romantyczny – tapety mogą być udekorowane delikatnymi wzorami kwiatowymi, możemy poustawiać miękkie wygodne kanapy, przykryć je pledami czy poduszkami. Wnętrze wydaje się bardzo skromne i delikatne. Będzie idealnym tłem dla zabiegów kosmetycznych, sprzyja odzyskiwaniu harmonii i relaksowaniu się, a przecież właśnie na tym najbardziej zależy nam w salonie kosmetycznym.