fbpx
20 Lipiec, 2019
Warszawa
18 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Wnętrze gabinetu kosmetycznego

Pomieszczenie, w którym znajduje się gabinet kosmetyczny powinno być tak urządzone, aby atmosfera w nim panująca kojarzyła się z przyjemnością i odpoczynkiem. Wielkimi krokami zbliża się lato, dlatego warto pomyśleć o zmianach w wystroju wnętrza naszego salonu. Niech lato będzie inspiracją dla jego odświeżenia i wprowadzenia trendów, których inspiracją są jasne, słoneczne kolory lub dalekie podróże. Zanim jednak chwycimy za wałek malarski, warto przemyśleć koncepcję wnętrza, aby było ono harmonijne i spójne stylistycznie.

Dawniej urządzając gabinet kosmetyczny skupiano się wyłącznie na poczekalni i recepcji – jako reprezentacyjnych miejscach pierwszego kontaktu klientki z gabinetem. Często zapominano o salach, w których wykonuje się zabiegi. Natomiast obecnie istnieje przekonanie, że gabinety zabiegowe powinny być tak samo piękne, jak pozostałe pomieszczenia. Wystrój salonu kosmetycznego przede wszystkim powinien być harmonijny – klientka musi mieć wrażenie, że wszystko jest na swoim miejscu.

Ważnym aspektem jest również to, że osoby pracujące w nim, przeprowadzające zabiegi muszą mieć nieskrępowany dostęp do wszystkich potrzebnych rzeczy, kosmetyków i urządzeń. Ten funkcjonalny wymóg w głównej mierze decyduje o wyglądzie salonu. Odpowiednio urządzone, profesjonalnie prezentujące się wnętrze naszego gabinetu świadczy o naszym profesjonalizmie, sprawia, że jesteśmy dobrze postrzegani przez klientów, którzy do nas wracają.

Warunkiem koniecznym jest stworzenie im komfortowych warunków. A jeśli przy okazji stworzymy wnętrze pełne dobrego smaku, oryginalne i przemyślane nasz gabinet będzie miejscem chętnie uczęszczanym i polecanym. Jeśli nie mamy zaufania do własnego smaku i gustu, urządzenie wnętrza gabinetu powierzmy doświadczonym, profesjonalnym dekoratorom wnętrz. Możemy także zagłębić się w zasady urządzania wnętrz według feng shui – ta filozofia sprawdzi się zwłaszcza w takich miejscach jak gabinet kosmetyczny, gdzie ważna jest równowaga przebywających w nim osób – klientek.

Oddziaływanie na zmysły

Wnętrze gabinetu musi być funkcjonalne i tym przede wszystkim należy kierować się urządzając to miejsce. Dodatkowo niepowtarzalny i przyjemny klimat stworzą bodźce zmysłowe, takie jak: dotyk, zapach, dźwięk. Wszelkie fotele, kanapy powinny być wykonane z przyjaznych dla skóry człowieka materiałów. Odpowiednio dobieramy takie elementy, jak: szlafroki, koce czy wałki pod szyję. Ręczniki i szlafroki muszą być niezwykle miękkie.

W gabinetach kosmetycznych duże oddziaływanie ma również zapach – jest on niezwykle ważny.  Już same kosmetyki mają swój zapach – zazwyczaj przyjemny i wprowadzający w miły nastrój. Jednak źródłem zapachów w salonie kosmetycznym mogą być nie tylko stosowane do zabiegów kosmetyki. Warto zadbać  również o zapach pomieszczenia. Możemy na przykład zastosować aromaterapeutyczne świece.  Pamiętajmy, żeby wnętrza naszego gabinetu wypełniała relaksacyjna muzyka. Dlaczego to jest takie ważne? Wiadomo, że muzyka ma pozytywny wpływ na stan umysłu, ciało oraz samopoczucie. Te cudowne właściwości muzyki warto wykorzystać także w ośrodkach SPA oraz gabinetach kosmetycznych. Muzyka może być nie tylko wypełnieniem ciszy panującej w poczekalni czy podczas zabiegu. Warto tak dobrać muzykę w gabinecie, aby miała ona terapeutyczne czy relaksacyjne właściwości.

Kilka ważnych drobiazgów

Gabinety kosmetyczne oraz instytutu Spa to miejsca, gdzie higieniczna czystość współgra z artystycznymi rozwiązaniami. Fakt ten daje duże pole do popisu. Klient powinien mieć możliwość pełnego odprężenia się a my musimy mieć warunki, żeby przeprowadzać pielęgnacyjne zabiegi. W takich miejscach jak gabinetu kosmetyczne i salony spa harmonia i natura powinny być elementem przewodnim wyposażenia wnętrz.

Jak z pomysłem wprowadzić świeżość do gabinetu kosmetycznego?

Pamiętajmy, że pomieszczenie naszego gabinetu zawsze powinno być przewietrzone. Bardzo ważne jest  świeże powietrze i odpowiednia temperatura. Pomiędzy kolejnymi klientami trzeba wygospodarować czas, by odświeżyć wnętrze i usunąć ślady wcześniej wykonywanych zabiegów.

Jest też kilka drobiazgów, które w szybki sposób mogą sprawić, że nasz salon kosmetyczny będzie przytulny i pozytywnie postrzegany. Miłym akcentem w każdym wnętrzu, także w gabinecie kosmetycznym jest doniczka z kwiatkiem. Roślinność w salonie kosmetycznym, umiejętnie porozmieszczana w poszczególnych salach i pasująca do siebie pod względem charakteru stanowi nie tylko doskonałe nawiązanie do natury, ale nadaje pomieszczeniom wyjątkowy charakter. Kwiatami można wyrazić wiele. Za ich pomocą można wykreować nastrój salonu. Wyłącznie od naszego pomysłu i wyobraźni będzie zależeć to, czy zdecydujemy się na pojedyncze akcenty roślinne czy stworzymy egzotyczną oazę.

Dobrym pomysłem jest również odpowiednie wyeksponowanie kosmetyków stosowanych do zabiegów. Może to być oryginalny regał lub pomysłowa wnęka z półkami, gdzie kosmetyki będą otoczone roślinami czy elementami dekoracyjnymi. Kosmetyki, zwłaszcza te, które mamy na sprzedaż w naszym gabinecie powinny być widoczne, dlatego tak ważne jest odpowiednie ich wyeksponowanie. Inne przedmioty typu akcesoria zabiegowe mogą być schowane. Kiedy klientka wchodzi do gabinetu, musi widzieć nienaganny porządek, pokażmy jej, że higiena jest w naszym salonie sprawą ogromnej wagi.

Istotną rolę w gabinecie kosmetycznym odgrywają lustra. Warto wykorzystać ich możliwości poszerzenia zwłaszcza małej przestrzeni. Ważne jest odpowiednie rozmieszczenie luster w gabinecie kosmetycznym. Klientka nie powinna siedzieć lub leżeć naprzeciwko lustra i nie powinna odbijać się w nim w trakcie zabiegu. Lustra powinny spełniać raczej rolę przede wszystkim ozdobnego detalu. Ważne jest, aby znalazły się w miejscach uzasadnionych.

Często o wyglądzie i postrzeganiu salonu przez klientki decydują nie tylko elementy znajdujące się na pierwszym planie, ale również detale. To one najczęściej nadają salonowi niepowtarzalny klimat. Jednak pamiętajmy o umiarze. Na pewno zniechęcająco może działać nadmiar elementów dekoracyjnych. Umieszczanie ozdobnego elementu w każdym możliwym miejscu nie jest wyrazem dobrego smaku. Nadmiar ozdobników może męczyć klientki. Dekoracja stwarza miły nastrój, ale musi być rzeczywiście ładna. Kiedy klientka wejdzie do naszego salonu, ma się poczuć dobrze – oddychać swobodnie, patrzeć na czyste, ładne i harmonijne wnętrze. Lepiej zrezygnować także z elementów dekoracyjnych, które szczególnie mocno przyciągają kurz i które trudno jest odkurzyć (jak na przykład suszone kwiaty czy elementy o skomplikowanych kształtach. Czystość i brak kurzu jest ważny ze względu na to, że coraz więcej jest osób z alergiami – nie chcemy aby nasza klientka dostała kataru podczas zabiegu. 

A może feng shui?

Feng shui praktykowane jest od tysiącleci na Dalekim Wschodzie, do nas sztuka ta przybyła z Chin.  Feng shui zajmuje się wpływem naszego najbliższego otoczenia – domu i na przykład miejsca pracy – na nasze samopoczucie, emocje i stan ducha. Charakter przestrzeni determinuje sposób, w jaki reagujemy na nią. Nasłonecznienie, kolorystyka, kształt mebli i elementów dekoracyjnych, obecność lub brak roślin – wszystko to ma na nas i nasze samopoczucie wielki wpływ.

Specjalista feng shui, którego możemy zatrudnić do urządzenia naszego gabinetu, stosując kilka prostych trików, sprawia, że energia w pomieszczeniu krąży swobodnie, harmonijnie, co wpłynie na jakość naszej pracy i nastrój, również klientek. Feng shui opiera się na prostej zasadzie: osoby pracujące i przebywające w miejscach zrównoważonych i harmonijnych są szczęśliwsze, zdrowsze i odnoszą sukcesy w życiu. Nawet jeśli nie jesteśmy specjalistami od feng shui, wystarczy że będziemy przestrzegać kilku prostych zasad, by poprawić jakość naszej pracy, a klientkom zapewnić jeszcze większą przyjemność z pielęgnacyjnych zabiegów. Aranżacja gabinetu kosmetycznego zgodnie ze sztuką feng shui polega przede wszystkim na aranżacji harmonijnego wnętrza czyli miejsca, w którym kobiety będą czuły się dobrze i chętnie do niego wrócą. Pozytywnie mogą zadziałać: odpowiednie ustawienie mebli, stron świata, wykorzystane kolory, relaksująca muzyka, piękny zapach, dopasowane detale. Pamiętajmy, aby w gabinecie kosmetycznym unikać wszystkiego, co  będzie byle jakie, bez wyrazu, przypadkowe, nieprzemyślane, bez gustu lub wybrane bez namysłu. Warto zapoznać się z kilkoma zasadami feng shui, które pozwolą, aby nasz gabinet był miejscem chętnie odwiedzanym.

Jak Cię widzą…

Najlepszym miejscem na gabinet kosmetyczny jest osiedle mieszkaniowe. Sprawdzą się również  biurowce czy wszelkie centra handlowe. Są to miejsca, gdzie często pojawiają się kobiety, którędy  wracają z pracy i tam robią zakupy. Ważnym elementem funkcjonowania nowoczesnego gabinetu w dzisiejszych czasach jest na pewno możliwość zaparkowania samochodu w pobliżu. Dobry, profesjonalny gabinet kosmetyczny to taki, który dobrze prezentuje się zarówno w przestrzeni zewnętrznej, jak i wewnątrz. Klientki przyciągnąć może odpowiednio zaprojektowany i umieszczony w dobrym miejscu billboard reklamowy, a także reklama samych usług również wewnątrz naszego gabinetu. Dlatego powinniśmy nasze klientki otoczyć tym,co robimy, w czym jesteśmy specjalistkami. Dobrym pomysłem jest pokazanie im naszych certyfikatów i dyplomów, które możemy powiesić na ścianach gabinetu. Do działań promocyjnych należy także odpowiednio zaprojektowana wizytówka czy strona internetowa. Warto żeby współgrały one z wyglądem naszego gabinetu. Nie zapomnijmy również o naszym logo, które umieszczamy nie tylko na zewnątrz gabinetu, ale na wszystkich drukowanych przez nas materiałach promocyjnych.
Nadchodzące lato jest dobrym pretekstem, aby wprowadzić kilka zmian we wnętrzu naszego gabinetu kosmetycznego. Już choćby dobrze zaaranżowana roślinność sprawi, że poczujemy powiew miłej świeżości.