fbpx
31 Maj, 2020
Warszawa
19 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Wpływ używek na przyspieszone starzenie się

Według badań przedstawionych na dorocznym spotkaniu American Society of Human Genetics (ASHG) 2015 w Baltimore, palenie papierosów i picie alkoholu powoduje ciężkie zmiany epigenetyczne DNA, które w wyraźny sposób odzwierciedlają przyspieszone biologiczne starzenie się.

Naukowcy z University of Iowa i innych instytucji wykorzystując publicznie dostępne dane z Gene Expression Omnibus, analizowali wzorce metylacji DNA, molekularnej modyfikacji DNA, która wpływa na to kiedy i w jakim stopniu gen ulega ekspresji. Wcześniejsze badania wykazały, że wzorce metylacji zmieniają się w przewidywalny sposób wraz z wiekiem, a także w odpowiedzi na ekspozycję środowiskową, na czynniki takie jak dym tytoniowy i alkohol. W tych poprzednich analizach laboratorium Dr. Philiberta zidentyfikowało dwa specyficzne miejsca w genomie, par zasad cg05575921 na genie AHRR i cg23193759 na chromosomie 10, w których poziom metylacji był silnie związany odpowiednio z paleniem tytoniu i spożywaniem alkoholu.

W rzeczywistości pokazali oni, że poziom metylacji w tych dwóch miejscach okazał się lepszym miernikiem spożywania substancji niż szacunkowe dane zgłaszane przez ludzi. Zatem w tym badaniu obserwacyjnym Meeshanthini Dogan, MS, i dr Philibert wykorzystali poziom metylacji jako wskaźnik konsumpcji alkoholu i palenia tytoniu. Oszacowali biologiczny wiek każdej osoby za pomocą znanego już „zegara” epigenetycznego, w oparciu o poziomy metylacji w 71 miejscach w genomie, mierzone przy użyciu powszechnie stosowanego czytnika Infinium HumanMethylation450 BeadChip. Następnie obliczono różnicę między wiekiem biologicznym i chronologicznym oraz oceniono związek pomiędzy paleniem tytoniu i spożywaniem alkoholu a przedwczesnym starzeniem się.

Wykazano, że wszystkie poziomy narażenia na dym tytoniowy istotnie wiązały się przedwczesnym starzeniem. Co ciekawe, umiarkowane spożycie alkoholu – około jednego do dwóch drinków dziennie – było skorelowane z najzdrowszym procesem starzenia, a bardzo niskie i wysokie spożycie było związane z przyspieszonym starzeniem się.

Te nowe narzędzia pozwalają nam monitorować palenie i spożywanie alkoholu w sposób obiektywny oraz zrozumieć ich ilościowy wpływ,” jak mówi Pani Dogan. „Co więcej, nasze metody mogą być użyte do analizy każdego zestawu danych BeadChip 450, co oznacza, iż istniejące dane mogą zostać wykorzystane do identyfikacji nowych wzorów i że wszystkie te wyniki mogą być łatwo porównywane.”

Następnym krokiem badaczy będzie rozwikłanie szczegółów tego, jak wzorce metylacji zmieniają się w odpowiedzi na zmiany stylu życia, w ciągu całego życia, tak aby ich ocena mogła być bardziej czytelna.

Na przykład, chcemy zbadać jaki wpływ na metylację może mieć natężenie palenia tytoniu i spożywania alkoholu oraz skumulowane poziomy ich nadużywania przez całe życie, w tym, co się dzieje, gdy ktoś rzuca palenie czy picie” dodaje Dogan.

Źródło: American Society of Human Genetics