fbpx
29 Czerwiec, 2020
Warszawa
23 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Jakie są wskazania i przeciwwskazania dla preparatów kwasu hialuronowego?

Nie każdy z nas może stosować preparaty bądź poddawać się zabiegom z kwasem hialuronowym. Warto poznać wszystkie wskazania i przeciwwskazania.

Preparaty zawierające kwas hialuronowy, w połączeniu z innymi substancjami czynnymi, powodują odbudowę kolagenu i elastyny. Dzięki temu wykorzystywany jest on także w zabiegach iniekcji podskórnej, mezoterapii oraz kuracji laserowej.

Kwas hialuronowy jest jedną z najbardziej bezpiecznych substancji stosowanych w kosmetologii i w wielu dziedzinach medycyny. Na bazie HA wykonywane są zabiegi inwazyjne i nieinwazyjne. Jednak z uwagi na korzystne efekty zabiegów nieinwazyjnych, są one stosowane najczęściej. Można je wykonywać zarówno latem jak i zimą, ponieważ kwas ten nie powoduje rozszerzenia naczyń krwionośnych, dodatkowo jest naturalny i biokompatybilny.

Zabiegi na bazie kwasu hialuronowego polecane są osobom, które dążą do poprawy konturu i uwypuklenia ust, podniesienia policzków, poprawy kształtu piersi, ujędrniania ud, pośladków, a także do wypełniania ubytków ciała i korekcji narządów płciowych.

Kwas hialuronowy często jest stosowany w formie zastrzyków, suplementów i innych preparatów przeznaczonych do leczenia trądziku różowatego, anemii, astmy oskrzelowej, zapalenia skóry, stanów zapalnych, łuszczycy i egzemy. Kwas zawarty w kremach i żelach do twarzy przyczynia się do odbudowy uszkodzonego naskórka.

Kwas hialuronowy jest substancją biozgodną, niewywołującą niekorzystnych reakcji po zastosowaniu, takich jak podrażnienia, uczulenia czy też zaczerwienienia. Odczyn pH jednoprocentowego kwasu wynosi od 6 do 7,5. Z uwagi na stosowanie preparatów HA o niskich stężeniach można go stosować bezpośrednio na skórę, jednak przy wyższych stężeniach można odczuwać mrowienia, pieczenie i zaczerwienienie skóry.

Przeciwwskazaniem do iniekcji kwasu hialuronowego jest ciąża oraz okres karmienia piersią, ogólnoustrojowe infekcje, aktywny proces nowotworowy i stany zapalne w miejscu planowanego podania. Przed każdym wykonywanym zabiegiem należy unikać przyjmowania leków i suplementów diety, które zmniejszają krzepliwość krwi. Zaliczamy do tych leków między innymi aspirynę, witaminę E, leki przeciwbólowe, DHA i EPA. Powikłania są rzadkością, jednak istnieje ryzyko wystąpienia po iniekcji kwasem hialuronowym miejscowych reakcji zapalnych, występujących w okolicy korygowanej tkanki. Wszystkie tego typu reakcje mają charakter umiarkowany i przemijający. Zazwyczaj utrzymują się przez kilka dni.

Podawanie kwasu wymaga wielu umiejętności i precyzji. Bardzo ważna jest konsultacja z doświadczonym lekarzem, oraz wykonanie zabiegu przez wyszkolonego lekarza i kosmetologa, a także umiejętność trafnego doboru metody kuracji, dostosowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta. Osoba wykonująca zabieg powinna zadecydować, czy klient może poddać się proponowanym zabiegom. Należy pamiętać, że z zabiegów tych nie mogą korzystać osoby z chorobami autoimmunoligcznymi, z zaburzeniami odporności, chorobami wywołanymi przez paciorkowce, a także osoby ze skłonnością do tworzenia bliznowców.

SC Beauty Magazine