fbpx
12 Grudzień, 2019
Warszawa
1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Wstydliwy problem kobiet

Nietrzymanie moczu to wstydliwy, a jednak dość powszechny problem wśród naszych klientek.

Często traktowany jest przez kobiety jako temat tabu, dlatego Panie z tą przypadłością, mają problemy ze znalezieniem informacji oraz pomocy. Warto dowiedzieć się więcej na jego temat, by w razie potrzeby służyć radą.

Oddawanie moczu – fizjologia

Na początek podstawy. Mocz jest produkowany przez nerki, skąd spływa do pęcherza moczowego stopniowo go wypełniając. Zatrzymanie moczu w pęcherzu następuje dzięki mięśniom dna miednicy – mięśniom Kegla, które otaczają odbytnicę oraz cewkę moczową zaciskając ją. Następnie, po napełnieniu pęcherza, do mózgu dociera sygnał mówiący o potrzebie oddawania moczu. Ten z kolei wysyła informację do mięśni miednicy, powodując ich rozluźnienie. W konsekwencji mięśnie pęcherza moczowego ulegają skurczowi doprowadzając ostatecznie do mikcji, czyli wydalenia moczu z pęcherza. Zaburzenia w którymś z tych etapów  prowadzą do nieprawidłowości w oddawaniu moczu, w tym do samego nietrzymania moczu. 

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Nietrzymanie moczu może być spowodowanie chorobami układu nerwowego, ale najczęściej jego przyczyna tkwi w zaburzeniach poszczególnych odcinków dróg moczowych. W problemie tym wyróżniamy kilka typów, są to wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z naglącym parciem, nietrzymanie moczu z przepełnienia oraz przemijające nietrzymanie moczu.

Skoro już wiemy co nieco o dolegliwości, czas poznać szczegóły poszczególnych rodzajów choroby. Przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu są spowodowane nieprawidłowym zaciskaniem mięśni dna miednicy spowodowanego ich osłabieniem. W takim przypadku mocz bezwiednie wycieka z pęcherza podczas wysiłku fizycznego, w trakcie kaszlu, kichania czy nawet śmiechu.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku nietrzymania moczu z naglącym parciem. Tu występuje bowiem nieprawidłowa i nadmierna aktywność mięśni pęcherza. Odczuwalna bywa więc silna oraz nagląca potrzeba oddania moczu. Do takiego intensywnego uczucia dochodzi np. przy zmianie pozycji ciała, w trakcie stosunku, podczas orgazmu czy po usłyszeniu dźwięku np. lejącej się wody.

Bywa też, że przeszkodą staje się przepełnianie pęcherza. Doskwiera on wówczas gdy jest bardzo rozciągnięty i wypełniony, a mocz stale lub okresowo z niego wycieka. Taki typ nietrzymania moczu występuje najczęściej u mężczyzn z przerośnięta prostatą. Warto pamiętać, że występują też pozostałe typy choroby, one z kolei pojawiają się okresowo i mogą być wywołane lekami, napojami alkoholowymi, kofeiną, cytrusami bądź też zapaleniem pęcherza.

Walka z dolegliwością

Leczenie nietrzymania moczu jest oczywiście uzależnione do typu dolegliwości. Dlatego w pierwszej fazie choroby należy udać się do lekarza specjalisty, który ustali prawidłowe leczenie. Najlepszym sposobem przy typach omówionych jako ostatnie jest ograniczenie czynników mogących ją wywołać. Należy zmniejszyć lub ograniczyć spożycie kofeiny oraz napojów alkoholowych, a także powstrzymać się od przyjmowania dużej ilości wody przed planowanym spotkaniem towarzyskim.

Nie wszyscy wiedzą, że można walczyć z tą chorobą poprzez proste ćwiczenia mięśni Kegla. Ta partia mięśni znana również jako mięśnie łonowo-guziczne, otacza i podtrzymuje narządy płciowe, cewkę moczową oraz odbytnicę. Ćwiczenia polegają na kurczeniu i rozkurczaniu wspomnianej partii mięśni. Można je wykonywać, dyskretnie w dowolnym momencie, stojąc w autobusie, leżąc na łóżku czy prowadząc samochód. Najlepiej działać w kilku seriach poprzez zaciskanie i rozkurczanie mięśni na kilka sekund, stopniowo zwiększając ilość serii oraz długość naprężenia mięśni. Podczas treningu należy trzymać swoją dłoń na podbrzuszu aby unikać napinania dolnych partii mięśni brzucha.

Bardzo dobrym treningiem mięśni Kegla jest także taniec brzucha oraz użycie np. „kulek gejszy” czy specjalnych ciężarków dopochwowych. Systematyczne ćwiczenia w ciągu kilku miesięcy wzmocnią mięśnie dna macicy, dzięki czemu zniknie dyskomfort związany z nietrzymaniem moczu. Trening jest szczególnie polecany kobietom w ciąży ponieważ pomoże zmniejszyć ból porodowy oraz wpłynie na szybszy powrót do dawnej sprawności seksualnej. Należy wiedzieć także, że mocne mięśnie Kegla to również gwarancja satysfakcji seksualnej.

Okazuje się więc, że z wstydliwym problemem można walczyć skutecznie, wystarczy odrobina odwagi i samozaparcia, by zniwelować dokuczliwe skutki dolegliwości. Warto uświadamiać klientki, że nikt nie zrozumie kobiety i jej wątpliwości tak dobrze jak inna kobieta. Dlatego należy rozmawiać i przy okazji służyć pomocną radą nawet w kwestach, które nie są bezpośrednio związane z pielęgnacją skóry.

www.nefrologia.mp.pl