fbpx
11 Grudzień, 2019
Warszawa
-4 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Wszystko o słynnym kolagenie

Choć każdy z nas o nim słyszał, to jednak posiadamy różny poziom wiedzy na temat kolagenu. Jedni wiedzą o nim wszystko, innym kojarzy się wyłącznie z walką ze zmarszczkami.

Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych faktów na temat kolagenu, które pozwolą usystematyzować bądź poszerzyć waszą wiedzę o tym cenionym w kosmetologii składniku.

Czym jest kolagen?

Kolagen jest białkiem powszechnie występującym u wielu ssaków i stanowi aż 30% wszystkich protein w organizmie. Występuje on we włóknistych tkankach – w skórze, wiązadłach i ścięgnach, a także w kościach, naczyniach krwionośnych, rogówce oka oraz jelitach. Mówiąc obrazowo, kolagen pełni funkcję „kleju”, który scala nasze ciało w jedną całość. Ponadto, odpowiada za siłę oraz elastyczność skóry, a spadek jego ilości powoduje zmarszczki i inne problemy skórne.

Ogólna charakterystyka

Kolagen jest bardzo rozciągliwy, dlatego stanowi wsparcie dla różnych tkanek oraz nadaje zewnętrzny kształt komórkom ciała. Jest on białkiem złożonym z aminokwasów, na poziomie molekularnym składa się głównie z wodoru, tlenu, azotu oraz węgla.

Kolagen zbudowany jest z trzech łańcuchów polipeptydowych splecionych ze sobą spiralnie, co nadaje mu unikalny, przestrzenny kształt.

Najważniejsze funkcje

Okazuje się, że w naszym ciele występuje ponad 25 różnych rodzajów kolagenu, co świadczy o tym,  że spełnia on wiele funkcji. Przede wszystkim, włókna kolagenu wzmacniają i kształtują różne części ciała oraz są głównym składnikiem macierzy pozakomórkowej, która zespala komórki, tkanki i narządy. Dzięki kolagenowi tkanka łączna jest elastyczna,  może swobodnie rozciągać się, jak również kurczyć.

Kolagen a wiek

Wraz z wiekiem produkcja kolagenu maleje, co osłabia strukturę komórek. W rezultacie, skóra staje się mniej elastyczna i bardziej delikatna oraz pojawiają się zmarszczki. Ponadto, brak kolagenu sprawia, że włosy tracą swój kolor, stawy są mniej elastyczne i pogarsza się stan kości. 

Miliony ludzi na całym świecie chcą walczyć z niedoborami kolagenu oraz poszukują sposobów stymulacji jego produkcji. W walce ze zmarszczkami coraz więcej osób poddaje się zabiegom wstrzyknięcia kolagenowych wypełniaczy, które stymulują odbudowę uszkodzonej skóry.

Postępy w medycynie

Oprócz walki ze zmarszczkami, właściwości kolagenu wykorzystuje się w leczeniu wielu chorób. Wykorzystując jego unikalne właściwości opracowano na przykład lek zmniejszający ryzyko zawału serca. Kolagen jest także przydatny w leczeniu schorzeń dziąseł, a naukowcy opracowali niedawno silną i stabilną alternatywę dla ludzkiego kolagenu, która może pomóc w walce z chorobami związanymi z defektami kolagenu, jak na przykład artretyzm.

Źródło: Medical News Today