fbpx
24 Styczeń, 2020
Warszawa
-0 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Wydrukowano pierwsze serce na drukarce 3D

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie “wydrukowali” pierwsze na świecie serce 3D zawierające komórki pacjenta i jego materiały biologiczne. Jest to poważny przełom w medycynie.

Do tej pory możliwe było drukowanie tylko prostych tkanek bez naczyń krwionośnych.

“Jest to pierwszy raz gdy, ktokolwiek z powodzeniem zaprojektował i wydrukował całe serce z komórkami, naczyniami krwionośnymi oraz komorami”, mówi prof. Tal Dvir, który prowadził badania.

Choroba serca jest główną przyczyną zgonów wśród kobiet i mężczyzn. Przeszczep serca jest obecnie jedynym leczeniem dostępnym dla pacjentów z niewydolnością serca w fazie końcowej. Biorąc pod uwagę niedostatek dawców serca, potrzeba opracowania nowych sposobów leczenia jest bardzo pilna.

“To serce wykonane jest z ludzkich komórek i specyficznych dla pacjenta materiałów biologicznych. W naszym procesie materiały te służą jako bioatramenty, czyli substancje wykonane z cukrów i białek, które mogą być wykorzystywane do druku 3D złożonych modeli tkankowych”, mówi prof. Dvir. “Nasze wyniki pokazują potencjał naszego podejścia do inżynierii tkanki spersonalizowanej oraz wymiany narządów w przyszłości.”

Być może w przeciągu paru lat powstaną drukarki do drukowania narządów i zostaną one umieszczone w najlepszych szpitalach na całym świecie, a procedury drukowania będą przeprowadzanie rutynowo.