fbpx
09 Lipiec, 2020
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Wygląd, a stan psychiczny

Stwierdzono, że dla współczesnych młodych ludzi wygląd zewnętrzny jest najważniejszy. Niektórzy z nich przed lustrem spędzają każdego dnia długie godziny, inni zaledwie minuty. Ale bywają i tacy, którzy wcale nie poświęcają czasu na malowanie i upiększanie „tego co piękne”. Zauważono, iż stan psychiczny każdego z nas jest inny i w dużej mierze uzależniony od naszego wyglądu zewnętrznego. Dlaczego tak się dzieję?

Psychodermatologia

Psychoneuroendokrynoimmunologia inaczej nazywana psychodermatologią to nowa dziedzina medycyny. Potocznie mówi się o niej psychologia skóry. Dziedzina, która sama w sobie łączy dwie całkowicie odrębne medyczne ścieżki: psychologię i dermatologię. Jak to rozumieć? Otóż wszelkie reakcje na chorobę oraz doświadczenia psychiczne związane bezpośrednio z chorobą możemy uznać za zaburzenia, odnoszące się do psychodematologii. 

Emocje

Nie trzeba być naukowcem, żeby wiedzieć iż stan naszej skóry wpływa na pewność siebie oraz bezpośrednio kształtuje emocje. Spójrzmy chociażby na szalony okres w życiu młodego człowieka – dojrzewanie. Temu burzliwemu momentowi towarzyszą wahania nastrojów i jednoczesna potrzeba podobania się. To nie odkrycie, że dążenie do ładnego wyglądu jest dla nastolatka bardzo ważne. Jak może być inaczej skoro żyje on w świecie w którym media nieustannie kreują niedoścignione ideały. I choć powszechnie wiadomo, że ikony piękna występują tylko na ekranach telewizorów i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, młodzi ludzie podświadomie poddają się tej medialnej magii. Warto wiedzieć, że już w starożytności było wiadomym, że wygląd i stan psychiczny można łączyć. Leczenie umysłu i ciała było już znane Faraonowi. Na szczęście dzisiejsza medycyna coraz bardziej się rozwija i pacjent, nie jest już postrzegany jako chora jednostka. Do pacjenta podchodzi się holistycznie, nie tylko objawy choroby są ważne, ale cały człowiek jako osoba.

Stres

Stres, uważany jest za bardzo ważny czynnik w etiopatogenezie chorób skóry, same jej objawy mogą stać się przyczyną wzmożonego zdenerwowania, a umiejętności radzenia sobie ze stresem są osobnicze. Co to oznacza? To, że brak akceptacji „własnego ja” ze strony chorego, to poważny problem, który dotyka ponad 70% chorych osób. Obniżona samoocena może prowadzić do depresji i zaburzeń w kontaktach międzyludzkich. W skrajnych przypadkach przekształca się w chorobę afektywną z tendencjami samobójczymi.

Każda chora osoba reaguje zupełnie inaczej na daną sytuację. Inny przypadek oznacza odrębną zależność chorobową. U jednego człowieka z zaistniałej sytuacji i wadliwego przetwarzania negatywnych emocji wytworzą się zaburzenia, podczas gdy u drugiego pojawi się jedynie towarzyszący jej stres. Ma to miejsce szczególnie wtedy, kiedy dermatoza występuje w obszarach ważnych dla pacjenta. Te o charakterze zapalnym mają największe znaczenie, ponieważ wpływają na układ immunologiczny, który za pośrednictwem neurotransmiterów przenosi sygnały pomiędzy neuronami. 

Leczenie i radzenie sobie z chorobą

Przy towarzyszących zmianach skórnych, stanach zapalnych i przewlekłych chorobach nie tylko niezbędna jest pomoc lekarza, który leczy objawy zewnętrzne, ale i psychologa. Błędem jest bagatelizowanie chorób skóry i powszechnie twierdzenie, że nie są groźne. Chorzy powinny nie tylko konsultować się z dermatologiem ale i odnaleźć wsparcie psychologiczne, w niektórych przypadkach nawet psychiatryczne. Dolegliwości skórne nie tylko wpływają na wygląd człowieka ale i na jego formę życiową. Całkowity sukces w leczeniu można osiągnąć korzystając z pomocy współpracujących ze sobą specjalistów.

Każdy człowiek jest inny, specyficznie reaguje na problemy i niepowodzenia, dlatego nigdy nie zdołamy przywidzieć czy będąc pacjentem dzielnie poradzi sobie ze schorzeniem. Z tego powodu lekarz prowadzący powinien zawsze informować chorego o możliwościach łączenia leczenia doraźnego z psychologicznym. To, jaką pomoc uzyska pacjent w owym trudnym okresie, może okazać się zbawienne w skutkach i rzutować całe jego życie, dlaczego więc nie korzystać z takich możliwości!