fbpx
04 Czerwiec, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Wyhodujmy sobie włosy

Stres, choroby przewlekłe, zaburzenia hormonalne to tylko niektóre przyczyny nadmiernie wypadających włosów. Firmy kosmetyczne i farmaceutyczne prześcigają się w wynalezieniu cudownego środka na porost włosów. A jakby tak inaczej?

Nie będziemy się rozpisywać jak istotną funkcję pełnią nasze włosy, skoncentrujmy się na możliwości przywrócenia bujnej czupryny.

Przeszczep

Jedną z najbardziej skutecznych metod jest przeszczep mieszków włosowych, który polega na pobraniu z okolicy potylicznej paska owłosionej skóry (metoda STRIP) lub punktowego pobierania fragmentów skóry (FUE). Obie metody różnią się metodą postępowania w okolicy „dawczej”.

Najbardziej negatywnym aspektem przeszczepu mieszków włosowych jest powstanie blizny, która powinna zostać przykryta przez włosy (wszystko w zależności od fryzury).

Mezoterapia

Kolejnym zabiegiem skierowanym na walkę z łysieniem jest mezoterapia igłowa. Polega na wstrzykiwaniu specjalnych koktajli, których skład zależy ściśle od przyczyny wypadania włosów. Czasami taka ampułka może zawierać wyłączenie witaminy i składaniki mineralne, ale również substancje lecznicze, których zadaniem jest aktywować mieszek włosow.

Wśród popularnych mezoterapii na uwagę zasługuje mezoterapia z użyciem osocza bogatopłytkowego. Jest to terapia wskazana zarówno dla osób z łysieniem plackowatym, jak i z włosami osłabionymi. Tego typu koncentrat uzyskuje się z własnej krwi pacjenta. Po znieczuleniu miejscowycm skóry głowy i pobraniu krwi do próbek, krew zostaje odwirowana, a uzyskane osocze będzie miało za zadanie pobudzać cebulki do wzrostu nowych włosów. Cena zabiegu to koszt ok. 2 tys. zł.

Mezoterapia z użyciem komórek macierzystych to kolejna propozycja. Jest to zabieg, który w odróżnieniu od innych, jest wykonywany jednorazowo. Komórki macierzyste pobierane są z krwi pacjenta w specjalnym procesie separacji komórek macierzystych. Komórki macierzyste uzyskane w specjalnej technologii są w stanie pobudzić nawet „uśpione” cebulki włosów.
Cena takiego zabiegu to nawet 12 tys.zł.

I coś nowego – hodowla włosów

Otóż to! Naukowcom udało się wyhodować całkiem nowe włosy w laboratorium. To może być przełom w walce z łysieniem. Zespół pod kierownictwem Angeli Christiano z Uniwersytetu Columbia opracował nową metodę odtwarzania mieszków włosowych z wykorzystaniem komórek pacjenta.
Tu nie chodzi o doskonalenie przeszczepu i metod spowalniających wypadanie włosów specjaliści dążą do tego, aby komórki wewnątrz mieszków włosowych podjęły pracę. Dotąd, komórki po przeszczepie zamieniały się w zwykłe komórki skóry, a naukowcy odkryli, że zbicie tych komórek w odpowiednio uformowane kuleczki pomaga zachować ich zdolność do produkcji włosów.

Myślę, że pewnego dnia będziemy w stanie całkowicie wyleczyć łysienie – mówi sieci BBC prof. Colin Jahoda z Uniwersytetu Durham. – Jesteśmy teraz nieco bliżej tego celu, ale nadal to nie jest to, jeżeli chodzi o efekt kosmetyczny. Ludzie chcą, aby odrastały im włosy w tym samym miejscu, kształcie i kolorze, i pod tym samym kątem jakie mieli kiedyś.