fbpx
05 Sierpień, 2020
Warszawa
24 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Wykorzystanie biomasy do produkcji kosmetyków

Nagrodzona Noblem technologia uzyskiwania biomasy zostanie wykorzystana do przekształcania zawartych w niektórych tropikalnych roślinach olejków eterycznych w wysokiej wartości składniki. Będą one stosowane do ochrony przeciwsłonecznej, perfum i innych produktów do pielęgnacji ciała. 

Niedawno w Journal of American Chemical Society opublikowano raport na temat sposobów, które stworzyłyby nowe możliwości gospodarcze dla krajów tropikalnych, gdzie rosną takie rośliny. Co z tego wyniknęłoby dla przemysłu kosmetycznego?

Deryn Fogg, Eduardo dos Santos i współpracownicy tłumaczą, że coraz więcej uwagi poświęca się pozyskiwaniu z materiału roślinnego składników do przygotowywania produktów handlowych  jako zrównoważonego substytutu surowców obecnie uzyskiwanych z ropy naftowej. Postanowili przetestować technologię polegającą na zwiększeniu złożoności substancji występujących naturalnie w roślinach, które stanowią antyoksydanty i inne składniki kosmetyków i perfum.

Aktualne sposoby wytwarzania niektórych z tych składników z roślin są czasochłonne i są po prostu kosztownym marnotrawstwem. Dlatego naukowcy zwrócili uwagę na metatezę olefin (w 2005 Nagroda Nobla w dziedzinie chemii), do pozyskania składników z roślinnych olejków eterycznych używanych w produktach do pielęgnacji ciała.

Badacze opisują zastosowanie w laboratorium metetezy olefin do przekształcania związków zawartych w olejkach eterycznych w bardzo cenne składniki  do produktów pielęgnacyjnych.  „Te metody oferują potencjał dla ekspansji gospodarczej za pośrednictwem zrównoważonej uprawy w krajach tropikalnych, które reprezentują głównych producentów olejków eterycznych”– mówią naukowcy.

Czy pozyskane w ten sposób składniki do produkcji kosmetyków będą zdrowsze niż te, rafinowane z ropy naftowej? I czy w jakiś istotny sposób obniżyłyby się koszty produkcji tych preparatów do pielęgnacji ciała, a co za tym idzie, ich cena na sklepowej półce byłaby niższa? Nie wiadomo.