fbpx
04 Czerwiec, 2020
Warszawa
18 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Wykorzystanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie

Kwas hialuronowy ma coraz większe zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Dlatego warto poznać jego budowę, właściwości oraz wykorzystanie. 

Kwas hialuronowy wraz z wodą tworzy gęsty żel lub śluz. Wiąże od tysiąca do czterech tysięcy razy więcej wody, niż wynosi całkowita jego masa. Warto zaznaczyć, że już 1% roztworu wodnego HA (Hyaluronic Acid) ma właściwości żelujące. Pełni zatem najważniejszą funkcję nawilżacza w kosmeceutykach- wiąże wodę, chroni przed wysuszeniem, wygładza naskórek, rozjaśnia oraz stymuluje jego właściwości ochronne.

Kwas hialuronowy pełni także rolę nośnika ułatwiającego wprowadzanie innych składników preparatu w głąb skóry. Jest substancją niespecyficzną gatunkowo i tkankowo. Zastosowanie preparatów z HA podczas np. zabiegu mezoterapii igłowej, nie wymaga przeprowadzenia testów alergicznych.

Dzięki swoim właściwościom znalazł on zastosowanie w medycynie estetycznej i kosmetologii. Jest stosowany we wspomaganiu leczenia zmian spowodowanych stopą cukrzycową, ranami pooperacyjnymi i oparzeniowymi, jak również w chorobach oczu. Jest składnikiem wielu kropli do oczu, które mają swoje zastosowanie w tzw. zespole suchego oka. Wykorzystywany jest jako podstawowy składnik preparatów ochronnych stosowanych w trakcie wszczepiania soczewek wewnątrzgałkowych oraz laserowej chirurgii oka.

Znajduje także zastosowanie w chirurgii ortopedycznej, chorobach artretycznych takich jak osteoporoza, czy reumatoidalne zapalenie stawów, przyspieszenia gojenia się ran błony bębenkowej ucha oraz jest wykorzystywany jako bioimplant do chirurgicznej naprawy ubytków strun głosowych.

Zabiegi z użyciem HA mogą być wykonywane na każdym obszarze ciała, jednak najczęściej stosowane są w obrębie twarzy. Głównym celem implantacji wypełniaczy jest poprawa konkretnego parametru lub uzyskanie „miękkiego liftingu”. Kwas hialuronowy znalazł swoje zastosowanie także w dziedzinie biorewitalizacji. Wyróżnia się tutaj zabiegi i techniki prowadzące do stymulowania naturalnych procesów regeneracyjnych w skórze, dzięki czemu zauważamy poprawę jej wyglądu oraz właściwości fizjologicznych. Dzięki biorewitalizacji wszystkie komórki macierzyste skóry zostają pobudzone do podziału oraz powodują poprawę napięcia, elastyczności oraz jędrności skóry. Poddanie skóry temu zabiegowi polega na wykonaniu kilkunastu do kilkudziesięciu iniekcji preparatu w głąb skóry właściwej. Dzięki temu skóra zatrzymuje wodę, a fibroblasty zostają pobudzane do produkcji nowego kolagenu.

Do najpopularniejszych, biorewitalizujących zabiegów kosmetycznych, wspomagających transport cząsteczek kwasu hialuronowego do skóry należą mezoterapia bezigłowa oraz zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków.

Mezoterapia bezigłowa jest bezinwazyjnym i bezbolesnym zabiegiem, polegającym na wykorzystaniu zjawiska czasowej elektroporacji, czyli powstawaniu elektroforów w błonie komórkowej. W tych zabiegach stosować można czysty kwas hialuronowy lub mieszaniny HA z innymi substancjami np. witaminą A, witaminą C 20%, krzemionką organiczna, kofeiną czy również wyciągiem z nostrzyka żółtego.

Do zabiegów z użyciem ultradźwięków zaliczamy sonoforezę, która również pozwala na równomiernie wprowadzenie kwasu hialuronowego w głąb skóry właściwej.

Z uwagi na to, że w przeciwieństwie do sztucznych, stałych wypełniaczy, (np. silikonu), kwas hialuronowy jest naturalny i biokompatybilny jest on jedną z najbezpieczniejszych substancji stosowanych w medycynie estetycznej i kosmetologii.