fbpx
06 Lipiec, 2020
Warszawa
18 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Wypielęgnowane usta wizytówką twarzy

Małe, wąskie, pełne, szerokie, wydatne – wszystkie kuszą mężczyzn, jednak pod warunkiem, że są aksamitnie gładkie i zadbane. Usta, bo o nich mowa, są niezaprzeczalnym atrybutem kobiecości. Jednak suche, podrażnione i popękane mogą wywołać nieprzyjemny ból i powodować dyskomfort. Jeśli chcemy, aby usta naszych klientek były piękne oraz zdrowe, przypominajmy paniom o odpowiedniej ochronie tych okolic twarzy. Zasugerujmy, że wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad pielęgnacji, by cieszyć się ich naturalnym pięknem.

Warstwa rogowa pokrywająca wargi jest bardzo cienka i nie ma też gruczołów łojowych (brak ochrony lipidowej), co powoduje większą ich podatność na uszkodzenia. O pielęgnacji ust należy pamiętać przez cały rok. Zimą, niekorzystne działanie wiatru oraz mrozu często przyczynia się do wysuszenia i pierzchnięcia ust. Latem, ze względu na brak melaniny- pigmentu, który chroni przed działaniem promieni słonecznych, usta narażone są na poparzenia słoneczne. Pory roku mają wpływ na wrażliwość dolnej i górnej wargi. Latem bardziej narażona jest dolna warga, ponieważ jej powierzchnia nie grubieje pod wpływem światła, a promienie słoneczne padają na nią prawie pod kątem prostym. Natomiast zimą bardziej narażona jest warga górna, bo światło odbija się od śniegu. Znając te zjawiska, klientka możne uchronić się przed się złym działaniem promieni słonecznych. Dermatolodzy zalecają  zabezpieczenie ust pomadką z filtrami przeciwsłonecznymi (co najmniej faktor SPF 15). Ochrona ta ma zabezpieczać przed zmianami nowotworowymi.

Pomadki do ust dawniej a dziś

Pierwsze wzmianki o stosowaniu pomadek do ust datuje się na koniec wieku XIX (Paryż). Zawinięte w jedwabny papier, o kształcie sztyftu zawierały podstawowe składniki: olej rycynowy, łój jelenia, wosk pszczeli oraz czerwone barwniki. ”Magiczna różdżka Erosa” – to nazwa pierwszej pomadki do ust. Została zaprezentowana przez paryskiego perfumiarza na światowej wystawie. Na ówczesne czasy był to produkt luksusowy i nie każda dama mogła pozwolić sobie na jej zakup. Koszt takiej pomadki wynosił 100 złotych marek. 

Obecnie pomadka do ust jest to produkt powszechnego użytku i stanowi podstawowe wyposażenie kosmetyczki każdej kobiety. Oleje i woski to podstawowe składniki pomadek. Olej rycynowy i oleje parafinowe nadają połysk i ułatwiają rozsmarowywanie. Wosk pszczeli, lanolina oraz woski roślinne (olej jojoba, Carnauba, Candelilla) zwiększają trwałość, poprawiają konsystencję i chronią usta przed utratą wody. Bazę wielu pomadek oraz balsamów ochronnych do ust stanowi masło kakaowe, źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jego kosmetyczne działanie to przede wszystkim zmiękczenie oraz długotrwałe nawilżenie delikatnej skóry ust. Innym cennym surowcem wykorzystywanym do produkcji pomadek i szminek jest olej wiesiołkowy. Składnik ten jest bogatym źródłem NNKT, likwiduje nadmierne złuszczenie, a nawet szorstkość naskórka. Kwas hialuronowy, gliceryna, alantoina i witamina B5 regenerują oraz koją podrażnienia, a witaminy A czy E (rozpuszczalne w tłuszczach) odnawiają delikatny naskórek jak również chronią wargi przed działaniem wolnych rodników. Również produkty pochodzenia pszczelego, takie jak miód czy propolis wspomagają procesy gojenia ran oraz pęknięć, a także przyspieszają odnowę naskórka ust. Zawarte w pomadkach ochronnych przeciwutleniacze (wit.E) oraz środki konserwujące, zapobiegają jełczeniu wosków i olejów. Inne cenne składniki zwiększające właściwości pielęgnacyjne pomadki to liposomy i ceramidy, które zapobiegają wysuszeniu oraz chronią cienki naskórek ust. Zawarte w ich składzie kompozycje zapachowe nadają całości przyjemnego zapachu, np. dodatek oleju kokosowego – otrzymywanego z suszonego jądra orzechów palmy kokosowej.

Na suche i spierzchnięte wargi można również użyć błyszczyk. Jednak jego działanie pielęgnacyjne jest znacznie słabsze od tradycyjnej pomadki do ust. Po nałożeniu pozostawia na ustach klejący, tłusty (duża zawartość oleju rycynowego) film, który szybko się ściera.

O czym należy pamiętać?

Zasugeruj klientkom, że najlepiej wybierać pomadkę, balsam, wazelinę do ust, które odpowiednio nawilżą i natłuszczą usta. Również ważna jest ich trwałość, przynajmniej przez kilka godzin. Niektóre składniki mogą działać silnie wysuszająco. Są to fenol, kamfora, mięta. Warto również zwrócić uwagę, że pomadki smakowe mogą sprzyjać częstemu oblizywaniu warg, co przyspiesza ich pierzchnięcie. Dieta bogata w witaminy z grupy B (nabiał, mięso, ryby, produkty pełnoziarniste, orzechy) uchroni przed pogorszeniem tego stanu. Najlepiej przed nałożeniem pomadki usunąć martwy naskórek z powierzchni ust.  Do tego celu należy użyć delikatnego peelingu, który dodatkowo poprawi ich ukrwienie.

Bibliografia:

1. Dylewska- Grzelakowska J.: Kosmetyka stosowana. Wydawnictwo  WSiP. Warszawa 1999

2. Peters  I. B.,  wyd. pol. Arct J., Pytkowska K.: Kosmetyka. Podręcznik do nauki zawodu. Wydawnictwo REA. Warszawa 2002