fbpx
24 Maj, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Za 10 lat będziemy tak grubi jak Amerykanie

Naukowcy alarmują: jeśli nie zmienimy diety i stylu życia, za 10 lat będziemy mieli takie same problemy z nadwagą i otyłością jak Amerykanie i Brytyjczycy.

W Wielkiej Brytanii oceniono, że jeżeli otyłość będzie narastała w takim tempie jak teraz, za 10-15 lat 60 proc. społeczeństwa będzie otyła, a oczekiwana długość życia za 30 lat skróci się o około pięć lat – mówi prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie

W Polsce niestety nie jest lepiej. Największą skalę problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi notuje się u młodzieży.

W USA w ciągu ostatnich 30 lat otyłość wśród młodzieży wzrosła trzykrotnie, w Polsce w tym samym czasie dziesięciokrotnie – dodaje prof. Jarosz.

Badacze podkreślają, że nie ma idealnego sposobu na walkę z problemem nadwagi i otyłości. Powtarzają jednak znane wszystkim od dawna złote zasady zakładające połączenie prawidłowej diety z odpowiednim poziomem aktywności fizycznej. Według dietetyków najlepszym sposobem na optymalne odżywianie jest dieta śródziemnomorska, którą przy odrobinie wysiłku można dostosować do polskich realiów.

Powinniśmy jeść pełnoziarniste produkty zbożowe, dużo i różnorodnych warzyw, dużo ryb, zwłaszcza tłustych ryb morskich, które zawierają kwasy Omega 3. Możemy spożywać dużo ziół, przypraw ziołowych, dużo surówek doprawianych octem winnym i sokiem z cytryny. Produkty mleczne powinniśmy wybierać tylko chude, a mięso jeść z umiarem. Unikać powinniśmy natomiast słodyczy – informuje Aleksandra Cichocka.

Źródło: Rynek Zdrowia