fbpx
13 Listopad, 2019
Warszawa
9 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Za leasing zapłacisz więcej

Leasing to często idealne rozwiązanie dla właścicieli gabinetów, którzy nie dysponują dużymi zasobami finansowymi, a chcą pracować na najwyższej klasy sprzęcie. Niestety ich również nie ominą wszechobecne podwyżki, chociaż tym razem nie są one związane z trudną sytuacją na rynkach finansowych.

W poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął prawny spór między firmą leasingową i Izbą Skarbową dotyczący wysokości podatku Vat płaconego przy umowach leasingowych.

Dotychczas przedsiębiorcy musieli uiścić podatek wyłącznie od usługi udostępnienia sprzętu – ubezpieczenie było zwolnione z opodatkowania. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że aktualny sposób naliczania podatku nie jest zgodny z prawem i podstawę opodatkowania należy powiększać o ubezpieczenie przedmiotu leasingu, czyli naszego sprzętu kosmetycznego.

Sąd uznał, że w sytuacji, gdy firma leasingowa świadczy usługę leasingu i obciąża klienta za tę usługę, a odrębnie od tego zawiera umowę ubezpieczenia przedmiotu leasingu i refakturuje na klienta koszty tej usługi, to koszt usługi ubezpieczenia powinien być ujęty w podstawie opodatkowania usługi leasingu – powiedział PAP Tomasz Michalik, partner w firmie doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Wzrost podatku zapewne przedsiębiorcy przesuną na klientów, co zwiększy koszty rat leasingowych.

Źródło: PAP