fbpx
27 Maj, 2020
Warszawa
13 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Ząb wykryje twoje nawyki zdrowotne

Sztuczny ząb pomoże w monitorowaniu ilości spożywanych pokarmów oraz stanu zdrowia, przekonuje zespół  Hao-hua Chu z Narodowego Uniwersytetu Tajwanu – wynalazcy gadżetu.

Teraz słów kilka o samym urządzeniu. Jest to przyspieszeniomierz rozpoznający ruch w trzech wymiarach. Za pomocą cementu stomatologicznego mocuje się go na zębie. Aby uniknąć uszkodzeniu czujnika przez enzym śliny jego wierzch pokryty jest żywicą.

Jak pokazały testy, system jest bardzo sprawny, ponieważ potrafi trafnie rozpoznać aż 93,8 proc. aktywności, jeśli tylko czynność trwa co najmniej 40 sekund. Od żucia gumy, wypicia butelki wody, po odkasływanie czy też czytanie fragmentu gazety. Wszystko dzięki obserwacjom, które potwierdzają, że każda z wymienionych aktywności porusza zęby w unikatowy sposób.

Chu wyjaśnia swój punkt widzenia, twierdzi iż usta to okno do naszego zdrowia. Dzięki wynalazkowi i jego przyszłościowym modyfikacjom wkrótce będziemy mogli stwierdzić nie tylko ile ktoś spożył posiłków w ciągu dnia, ale nawet co zjadł. Takie działania mogą usprawnić wiele terapii odchudzających oraz pomóc osobom zmagającym się z nadwagą.

Naukowiec twierdzi, że w kolejnych prototypach ma się znaleźć nadajnik Bluetooth, który będzie bezprzewodowo przekazywać dane do urządzenia przenośnego. Tłumaczy też, iż w przypadku gdyby w w zębie umieścić element magazynujący energię i piezoelektryk, urządzenie przez jakiś czas mogłoby się zasilać samo, bez wyjmowania go do naładowania.

Źródło: kopalniawiedzy.pl / Live Science

Foto: © Hao-hua Chu et al.