fbpx
20 Luty, 2020
Warszawa
3 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zabiegi dla poszukujących pracy?

Motywacje do znalezienia się w gabinecie kosmetyczki i kosmetologa są bardzo różne. Niektórzy klienci chcą sobie poprawić samopoczucie, inni podobać się w domu lub w pracy. Najnowsze badania pokazują, że dobrym powodem do podjęcia decyzji o skorygowaniu swoich niedoskonałości może być również poszukiwanie pracy.

Badania prowadzone w Izraelu przez ekonomistów z Ben-Gurion University w Negew pokazały, że największą szansę na znalezienie pracy mają przystojni mężczyźni i mniej atrakcyjne lub anonimowe pod względem wyglądu kobiety.

W analizach wzięto pod uwagę 2656 ofert pracy. Na każdą z nich odpowiedziano podobnym życiorysem zawierającym zdjęcie oraz pozbawionym fotografii.

W przypadku mężczyzn aplikujących o pracę największą szansę mieli najprzystojniejsi panowie – 19,9%. Nieco mniej urodziwi przedstawiciele płci brzydkiej uzyskiwali odpowiedz od pracodawcy już tylko w 13,7% przypadków. Najgorzej wypadali panowie, którzy nie załączyli zdjęcia do życiorysu. Tylko 9,2% z nich uzyskiwało szansę na nowe miejsce pracy.

Wynika z tego, że atrakcyjny mężczyzna musi wysłać średnio pięć CV, aby otrzymać przynajmniej jedną odpowiedź, podczas gdy mężczyzna mniej urodziwy musi ich wysłać aż 11 – wyjaśnia Ze’ev Shtudiner, jeden z autorów badania.

W przypadku kobiet sytuacja była diametralnie inna. Największe szanse na znalezienie pracy, miały autorki aplikacji pozbawionych zdjęcia (20-30%).

Podania ze zdjęciem były oceniane w zależności od sposobu rekrutacji. Jeśli poszukiwaniem pracowników zajmowały się firmy docelowe, atrakcyjne kobiety często padały ofiarą dyskryminacji i otrzymywały dwukrotnie mniej odpowiedzi. W przypadku rekrutacji prowadzonej przez agencje pośrednictwa pracy, nie zaobserwowano takich różnic.

W przeciwieństwie do krajów anglosaskich, takich jak USA, Kanada, Australia i Wielka Brytania, w Izraelu nie stanowi tabu umieszczenie swojej podobizny w CV. Decyzja ta pozostaje raczej w gestii kandydata. Fakt ten sprawia, że Izrael staje się właściwym miejscem do odkrycia wpływu zdjęcia i atrakcyjności, lub jej braku, na prawdopodobieństwo bycia zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną – tłumaczy Bradley Ruffle, ekonomista z Ben-Gurion University.

Źródło: PAP Life