fbpx
05 Sierpień, 2020
Warszawa
23 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zabiegi pielęgnacyjne dla odzyskania moralnej równowagi

Udowodniono, że wstrętne myśli mogą zmuszać do dbania o czystość własnego ciała. Brzmi niesamowicie, a jednak to prawda. 

Dr Michał Parzuchowski, mgr Konrad Bocian i dr Wiesław Baryła ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie podjęli się zbadania, czy myśl o niemoralnym zachowaniu wywołuje w człowieku potrzebę fizycznego oczyszczenia. Wynika z nich, że budzące wstręt działania innych doprowadzają nas do nietypowych działań, takich jak umycie rąk, kąpiel, bądź zakup środków czyszczących.

Jak twierdzą naukowcy – Myśląc o osobie, której zachowanie jest niemoralne, np. pedofila, złodzieja lub oszusta, uzyskujemy dokładnie ten sam efekt, jak wtedy, gdy odczuwamy wstręt. Tak więc już samo wyobrażanie sobie osoby zachowującej się niemoralnie wzbudzać może psychiczną i fizyczną potrzebę oczyszczenia.

Do opisywanego badania zaproszono ponad 200-osób, które podzielono na dwie grupy w celu porównywania ich zachowań. Jedni wyobrażali sobie osobę w typie altruisty, natomiast pozostali zostali poproszeni o wizualizowanie postaci budzącej wstręt pedofila. – W porównaniu do pierwszej grupy zanotowaliśmy wyraźny wzrost liczby osób, które w chwilę po takiej manipulacji wybrały się do toalety. W grupie kontrolnej tylko 9 proc. badanych osób udało się do toalet, ale pod wpływem myśli o pedofilu odsetek ten wzrósł do 23 proc. – stwierdza Konrad Bocian.

Co to oznacza? Iż samo wyobrażenie sobie pedofila zwiększa naszą chęć posiadania produktów zapewniających czystość lub potrzebę fizycznego oczyszczenia, np. umycia rąk czy kąpieli. Jak podsumowuje dr Michał Parzuchowski – Już samo myślenie o zachowaniu pedofila zaraża nas wstrętem, w wyniku którego szukamy sposobów na odzyskanie moralnej równowagi, np. przez zabiegi pielęgnacyjne i dbanie o czystość własnego ciała.

Co sądzicie o wynikach tego kontrowersyjnego badania? Czy rezultaty opublikowane na łamach naukowego pisma „Psychologia Społeczna” mogą być przydatne dla naszej branży?

Źródło:PAP