fbpx
03 Czerwiec, 2020
Warszawa
16 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zabiegi regulujące nadmierną potliwość – tylko dla mężczyzn?

Najnowsze badania naukowców z Osaka International University i Kobe University wykazują dużo większą potliwość u mężczyzn, niż u kobiet poddanych w eksperymencie tym samym warunkom zewnętrznym.

Zwiększona potliwość „płci brzydszej” wynika w dużej mierze z bardziej efektywnej pracy organizmów mężczyzn. Jak donoszą badacze z Osaka International University i Kobe University, mężczyźni zaczynają się pocić dużo wcześniej od kobiet, a w trakcie wzmożonej aktywności fizycznej pocą się 2-krotnie bardziej.

Badaną grupę poddano treningowi na rowerku przy temperaturze 30oC. Pomiary przeprowadzone przez japońskich naukowców wykazały, że stałe treningi zwiększają potliwość u obu płci, lecz większa poprawa w tym zakresie następuje u mężczyzn.

Jak mówi dr Yoshimitsu Inoue, istnieją przyczyny ewolucyjne, dla których płcie tak różnie reagują na wysiłek i ekstremalne temperatury. Kobiety generalnie mają mniej płynów ustrojowych niż mężczyźni i mogą się łatwiej odwodnić. Stąd mniejsza potliwość stanowi strategię adaptacyjną, pozwalającą przeżyć w gorącym środowisku, podczas gdy wyższy wskaźnik pocenia u mężczyzn zwiększa wydajność pracy.

Chociaż istnieje wiele naturalnych substancji regulujących pracę gruczołów potowych, to niestety, przynajmniej jak na razie, nie ma to przełożenia na dużą popularność zabiegów skierowanych na profilaktykę tego właśnie problemu. Może już czas na to, aby odejść od standardowych procedur wykonywanych we wszystkich gabinetach i wyjść naprzeciw naszym klientom borykającym się z problemem nadmiernej potliwości…

Źródło: Kopalnia Wiedzy