fbpx
12 Grudzień, 2019
Warszawa
1 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zajrzeć tuż pod powierzchnię skóry

Powstała pionierska technika badania cech i właściwości ludzkiej skóry bazująca na możliwościach nanoigły. Dzięki nowej metodzie naukowcy oraz specjaliści będą mogli skuteczniej leczyć choroby skóry oraz zrozumieć mechanizmy jej starzenia.

W jaki sposób będziemy mogli odkryć tajemnice ludzkiej skóry? Łącząc możliwości  niewielkiej nanoigły z mikroskopią sił atomowych (AFM). Jak pewnie się orientujecie technika AFM była dotychczas wykorzystywana w badaniu powierzchni skóry, ale w duecie z nanoigłą odsłania przed człowiekiem całkiem nowe perspektywy. Pozwoli bowiem zajrzeć do warstwy rogowej naskórka tuż pod powierzchnią skóry.

Co się tyczy samej warstwy rogowej, warto przypomnieć sobie, że jej grubość waha się od jednej dziesiątej do jednej piątej grubości kartki papieru (0,01-0,02mm). Ma za zadanie chronię przed utratą wody oraz stanowić barierę dla mikroorganizmów żyjących w środowisku zewnętrznym. Ponadto, co wciąż niezmiennie intryguje naukowców, odznacza się niezwykłą siłą i elastycznością. 

Dr James Beard, dr Sergey Gordeev i prof. Richard Guy w nowym artykule, opublikowanym w  Journal of Investigative Dermatology przedstawili zastosowanie techniki korneocytów – dominującego typu komórek w naskórku. I jakie wnioski? Takie, że istnieje wyraźna różnica pomiędzy miękką warstwą zewnętrzną korneocytu i bardziej sztywną strukturą wewnętrzną. Wspomniana nanoigła umożliwi więc mechaniczne skanowanie komórek skóry, a także wykryje strukturalne i biomechaniczne zmiany wywołane takimi czynnikami jak starzenie skóry, choroby czy elementy środowiskowe.

Dr Sergey Gordeev twierdzi: AFM umożliwia nam obrazowanie próbek, dotykając ich ostro zakończoną, cieniutką sondą – w zasadzie w ten sam sposób, w jaki osoby niewidome uzyskują informacje o kształcie obiektu przez dotknięcie go palcami. Ale jak do tej pory mieliśmy możliwość użycia tej techniki do badania właściwości powierzchni materiałów. Przez umieszczenie nanoigły na końcówce sondy do AFM mamy zwiększone możliwości obrazowania na trzeci wymiar. Jesteśmy przekonani, że ta nowa technika znajdzie wiele ciekawych zastosowań w biologii, medycynie i nanomateriałach.

Głębsze zrozumienie biomechaniki bariery naskórkowej, a także związku pomiędzy tą rolą i fizycznymi właściwościami ludzkich komórek skóry, może prowadzić do rozwoju nowych produktów leczniczych i kosmetycznych do pielęgnacji skóry – dodaje Profesor Richard Guy.

Źródło: biotechnologia / bath.ac.uk