fbpx
12 Luty, 2020
Warszawa
4 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zakaz powiększania piersi dla nieletnich

Z łatwością można zauważyć, że do gabinetów (kosmetycznych, kosmetologicznych, medycyny estetycznej) coraz częściej przychodzą nieletnie pacjentki. Natomiast we Włoszech nieletnie dziewczęta zbyt często korzystały z operacji powiększania piersi wskutek czego już niebawem zostanie wprowadzony zakaz wykonywanie operacji powiększania i korekty biustu osobom poniżej 18 roku życia.

To pierwsza taka inicjatywa w Europie. Projekt zabrania poddawania nieletnich operacjom plastycznym piersi, jeśli nie ma wskazań medycznych do ich przeprowadzenia. Gabinet Silvio Berlusconiego postanowił wprowadzić to obostrzenie w związku z rosnącą popularnością takich operacji wśród coraz młodszych Włoszek. Obecnie wystarczy do tego zgoda rodziców.

Wiceminister zdrowia Francesca Martini, która przygotowała projekt, twierdzi, że odpowiedzialność za obecny stan rzeczy ponoszą media, bombardujące, jak stwierdziła, dziewczęta wizerunkami i wzorcami, z powodu których wpadają one w kompleksy.

Według przedstawionych statystyk 36 procent Włoszek poniżej 18. roku życia jest niezadowolonych ze swego wyglądu, w tym 17 procent szczególnie ze swego biustu. 14 procent 16- i i 17-latek zadeklarowało, że zastanowi się nad operacją plastyczną.

Ponadto rządowy projekt ustawy zakłada stworzenie krajowego rejestru dorosłych pacjentek, które podały się zabiegom powiększenia lub zmniejszenia piersi, po to, by łatwiej było walczyć ze zjawiskiem niskiej jakości usług w tej dziedzinie, a także podjąć postępowanie w przypadku powikłań i komplikacji. Dodatkowo zgodnie z ustawą surowym karom finansowym będą poddawani ci, którzy złamią zakaz ujawniania danych osobowych pacjentów chirurgów plastycznych.

Źródło: Rynek Zdrowia