fbpx
20 Lipiec, 2019
Warszawa
29 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zalotka – czy warto używać?

Zalotka jest przyrządem kosmetycznym, który służy do podkręcania rzęs. Pod jej wpływem spojrzenie nabiera kobiecości i kokieterii.

Używana jest zarówno przez wizażystów przygotowujących modelki do sesji fotograficznych czy na wybieg, jak i kobiety dbające o swój codzienny wygląd. Ale czy korzystając z jej możliwości nie wyrządzamy sobie więcej szkody niż pożytku?

Na początek podstawy. Wyróżnić można dwa rodzaje zalotek. Mechaniczną i elektryczną (termiczną). Ta pierwsza kształtem podobna jest do małych nożyczek, z zaciskaną na rzęsach końcówką, zamiast ostrzy. Natomiast elektryczna posiada funkcję nagrzewania się, dzięki czemu uzyskać można bardziej trwały efekt podwinięcia rzęs. W przypadku zalotek mechanicznych dzielne użytkowniczki samodzielnie podgrzewają końcówkę podkręcającą, na przykład suszarką do włosów, dzięki czemu łatwiej jest podkręcić rzęsy.

Zalotka jest prosta w użyciu. Stosować należy ją na nieumalowane, czyste rzęsy. Dla uzyskania naturalnego efektu włoski powinno się złapać końcówką zaciskającą jak najbliżej powieki i przytrzymać od kilkunastu sekund do pół minuty. Następnie należy mocno wytuszować rzęsy. Jeśli użyje się do tego tuszu podkręcającego efekt będzie bardziej spektakularny oraz trwały. 

Zalotki elektryczne, dzięki swojej budowie, oprócz efektu podkręcenia powodują także uporządkowanie i rozdzielenie rzęs, co świetnie przygotowuje je do późniejszego wytuszowania. Należy wiedzieć, że niektóre z tych urządzeń mogą być stosowane także na rzęsy już umalowane. Odpowiedni makijaż oka wywiera kolosalne wrażenie, jednak używanie zalotki ma także swoje wady.

Zalotka użyta po nałożeniu tuszu, może spowodować nie tylko sklejenie się włosków, co wpływa na ich nieestetyczny wygląd, ale także doprowadzić do przyklejenia się maskary do przyrządu. W konsekwencji do połamania, czy nawet wyrwania rzęs. Codzienne traktowanie rzęs zalotką, nawet gdy są niepomalowane, także może osłabić ich strukturę.

Ponadto często źle wyprofilowane zalotki powodują, że trudne jest złapanie włosków u nasady. Podkręcić można wówczas tylko te umiejscowione na środku ich długości lub na końcach, sprawiając że efekt nie jest tak spektakularny jak powinien. Także specyficzna budowa oka lub długość rzęs może sprawiać trudność przy podkręcaniu rzęs. Pośpiech, czy brak wprawy prowadzi niejednokrotnie do uszczypnięcia skóry powiek.

Również działanie wysokiej temperatury wpływa niekorzystnie na włoski. Zalotki elektryczne posiadają często wskaźniki kontrolne temperatury, więc są bezpieczniejsze. Jednak domowe sposoby, które mówią o nagrzewaniu zalotki, np. za pomocą suszarki do włosów, nie dają możliwości kontrolowania temperatury, a zbyt wysoka może wysuszać i niszczyć rzęsy.

Nie można zaprzeczyć, że zalotka działa błyskawicznie i daje znakomity efekt, dlatego warto posiadać ją w swojej kosmetyczce. Lepiej jednak jest używać urządzenia z umiarem oraz tylko na wyjątkowe okazje. A w przypadku gdy ktoś nie może się bez niej obyć, obowiązkowo należy stosować się do załączonej instrukcji. Dobrze jest też kontrolować swoje rzęsy i w sytuacji gdy zauważymy, że stają się słabsze lub wypadają, pozwólmy im, przynajmniej na jakiś czas, odpocząć od tego rewelacyjnego przyrządu.