fbpx
26 Maj, 2020
Warszawa
14 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zamień swój tłuszcz na coś lepszego

Ogromne grono naukowców na całym świecie poszukuje cudownego środka, który okaże się skuteczny w walce z otyłością. Badacze z Uniwersytetu Johnsona Hopkinsa zahamowali ekspresję białka, które w mózgu szczurów odpowiada za apetyt. Okazało się, że nie tylko spadłą ilość spożywanych kalorii, ale także doszło do zmiany tłuszczu białego na brązowy. 

Większości z nas tkanka tłuszczowa kojarzy się z czymś zbędnym, co nam przeszkadza w osiągnięciu idealnego wyglądu. Warto wiedzieć, że tkanka tłuszczowa, która jest w naszym organizmie dzieli się na białąi brązową. Ta pierwsza jest głównym magazynem energii, który dostarcza nam jej w razie zmniejszonej podaży żywności, z kolei brązowa pomaga w spalaniu kalorii i przetwarzania ich na ciepło. Jak się okazuje ten „biały” magazyn tłuszczu jest często przeciążany i dochodzi do rozwoju miażdżycy, nadciśnienia i wielu innych chorób.

Pod względem mikroskopowym komórki białej tkanki zawierają pojedynczą kroplę lipidów, z kolei brązowa – niewielkie krople lipidowe.

Główny autor badań nad przemianami tłuszczowymi, Sheng Bi, twierdzi, że jeśli udało by się u człowieka zamienić „zły” tłuszcz na „dobry”, który spala kalorie zamiast je magazynować, to zostało by odkryte potężne narzędzie do walki z otyłością.

Badania polegały na tym,  że przez pięć tygodni dwie grupy szczurów były żywione taką samą dietą, ale jednej z nich podawano wirusa, który tłumił NPY. Po zakończeniu eksperymentu stwierdzono, że grupa z wytłumioną ekspresją NPY waży mniej, co wskazywało, że zwierzęta mniej jadły.

Następnie każdą z grup podzielono na dwie części, tworząc cztery grupy. Jedna z wytłumioną ekspresją i jedna bez wytłumionej ekspresji była karmiona zwykłą dietą, a dwie pozostałe były na diecie wysokotłuszczowej.

Po 11 tygodniach stwierdzono, że w grupach karmionych zwykłą dietą, zwierzęta bez stłumionej ekspresji ważyły więcej od tych ze stłumioną ekspresją. Natomiast w grupach pozostających na diecie wysokotłuszczowej zwierzęta bez stłumionej ekspresji stały się otyłe, a te ze stłumioną ekspresją przybrały na wadze znacznie mniej.

Uczeni spodziewali się takich wyników, ale zdumiały ich wyniki autopsji zwierząt. U szczurów ze stłumioną ekspresją NPY znaleziono bowiem nie biały, a ślady brązowego tłuszczu. Szczegółowe badania na poziomie mitochondriów potwierdziły, że tam, gdzie powinien normalnie znajdować się żółty tłuszcz, pojawił się tłuszcz brązowy.

Bi uważa, że stłumienie ekspresji NPY doprowadziło do uaktywnienia się komórek macierzystych brązowego tłuszczu zawartego w białej tkance tłuszczowej.

Naukowiec jest zdania, że należy przeprowadzić dalsze badania, by sprawdzić, czy możliwe jest wprowadzanie pod skórę komórek macierzystych brązowego tłuszczu i doprowadzenie w ten sposób do likwidacji tłuszczu białego.

Badania wykazały, że supresja NPY z podwzgórza prowadzi do zwiększenia spontanicznej aktywności fizycznej, poprawia wskaźniki cukru we krwi oraz zwiększa odpowiedź organizmu na insulinę. Nie wiadomo jednak, czy te procesy są odpowiedzialne pojawienie się w organizmie brązowego tłuszczu.

Źródło Kopalnia Wiedzy