fbpx
04 Lipiec, 2020
Warszawa
26 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zanieczyszczona skóra twarzy – jak jej pomóc?

Jak często myślimy o tym, że to najwyższy czas na zadbanie o nasze zdrowie? Jak często przyglądając się sobie w lustrze myślimy o tym, że to już czas na pracę nad kondycją naszej skóry? Ile zmartwień z tego powodu zignorowaliśmy, odkładając trapiące nas kwestie na później? Zdecydowanie za dużo. Tego typu postanowienia pojawiają się w naszym życiu co chwila, jednak najczęściej pozostają jedynie zbitką wyrazów spisanych w naszym kalendarzu podręcznym. Wyśmiewane w internecie “Nowy Rok, nowa ja” nie odbiega tak znacząco od rzeczywistości. Dlatego też postanowiliśmy zgłębić temat i przybliżyć kilka prostych sposobów oraz zabiegów, które pozwolą w szybki sposób nadrobić te zaległości. Zwykłe lenistwo czy obawy przed nadmiernymi kosztami są wrogiem pięknej cery, jednak pokonanie tych przeszkód nie powinno stanowić większego problemu. Wystarczy odrobina motywacji. Może to właśnie łagodna zima jest właściwym momentem na pracę nad skórą twarzy, tak zaniedbywaną i chowaną pod coraz grubszą warstwą makijażu?

Czym spowodowane jest zanieczyszczenie skóry twarzy?

Analizę należy rozpocząć od przyczyn takiego stanu rzeczy. W przeciwieństwie do innych tematów poruszanych na naszym portalu, ten problem nie wybiera, zarówno pod względem płci, jak i wieku. Może dotyczyć młodych dziewczyn, które pod wpływem przemian hormonalnych lub ciąży i okresu laktacji zmagają się z niekorzystnymi zmianami swojej cery, jak również dojrzałych mężczyzn w pełni wieku.

Do najpoważniejszych przyczyn powstawania zanieczyszczeń na skórze eksperci zaliczają stres, brak prawidłowej higieny i pielęgnacji oraz niewłaściwe odżywianie się, pozbawione zbilansowanej i bogatej w wartości odżywcze diety. Jednym z głównych czynników jest także wspomniana wcześniej gospodarka hormonalna i jej przemiany związane z okresem dojrzewania.

Czym się charakteryzuje?

Przede wszystkim nadaktywnością gruczołów łojowych zgromadzonych w obszarze naszej twarzy. Dodatkowo możemy zaobserwować występowanie pogrubionego naskórka, któremu towarzyszą często przebarwienia, charakteryzowane jako potrądzikowe. Proces keratynizacji naskórka zostaje zaburzony, na skórze pojawiają się zaskórniki typu otwartego i zamkniętego a dodatkowa nadprodukcja mas łojowo-rogowych tylko temu sprzyja. Nasza skóra w dotyku staje się delikatnie lepka, co ma związek z nadmiarem sebum, które tworzy również efekt świecącej się skóry, tak chętnie ukrywanej pod grubymi warstwami podkładu . Bogate w lipidy sebum staje się świetnym pożywieniem, a w połączeniu z beztlenowym środowiskiem, jakie panuje wewnątrz mieszka włosowego, stwarza doskonałe warunki do rozwoju mikroorganizmów. Te zaś wydzielają silnie drażniące enzymy oraz inne szkodliwe substancje, na które nasz organizm reaguje w postaci trądziku i innych zmian powszechnie uważanych za mocno obniżających walory estetyczne. Kiedy ignorujemy objawy niekorzystne osady i mikroorganizmy nagromadzają się przyczyniając się do coraz większego powstawania zanieczyszczeń skóry i powodując jej coraz gorszą kondycję.

Domowe i kosmetyczne sposoby na walkę

Przeważnie wystarczy zmiana diety lub wykluczenie kosmetyków komedogennych, by cera zyskała na gładkości. Jednak coraz częściej przyczyna tkwi głębiej. Mogą to być wahania hormonalne, rozwój bakterii PropionibacteriumAcnes, okres dojrzewania, długotrwały stres oraz zanieczyszczenia środowiska. Skóra z niedoskonałościami takimi jak zaskórniki, wypryski, rozszerzone pory bądź dotknięta trądzikiem pospolitym czy różowatym wymaga specjalnego traktowania.Tutaj z pomocą mogą przyjść odpowiednie kosmetyki oczyszczające i tonizujące, które należy odpowiednio dobrać do rodzaju swojej cery. Skóra tłusta powinna być oczyszczana z pomocą żelu, który dzięki swoim właściwościom zablokuje powstawanie nadmiernej ilości łoju. W przypadku skóry delikatny bardziej właściwym wyborem będzie postawienie na delikatne mleczko lub piankę myjącą, która nie doprowadzi do dużych podrażnień i zaczerwienienia. Całości nie powinniśmy dokonywać za pomocą zbyt ciepłej wody, gdyż to przyczyni się do nadmiernego wysuszenia naszej skóry. Dodatkowo, jeżeli wykorzystujemy szczotkę lub gąbkę to pamiętajmy o jej regularnej wymianie lub dokładnym myciu, gdyż z biegiem czasu stają się niebezpiecznym siedliskiem bakterii.

Kolejnym krokiem powinien być delikatny tonik, pozbawiony alkoholu, który przywróci naszej skórze odpowiednie pH i zapobiega wydzielaniu nadmiernego sebum oraz przesuszeniu cery.

Proste i skuteczne zabiegi

Co jednak w sytuacji, kiedy zwykłe domowe sposoby wspierane preparatami kosmetycznymi nie zdają egzaminu? Tutaj właśnie powinniśmy postawić na dorobek medycyny estetycznej i bogatą ofertę zabiegów, które z pewnością pomogą z problemem zanieczyszczonej skóry twarzy.

Pierwszym prezentowanym rodzajem zabiegu pomagającego oczyścić skórę zanieczyszczoną będzie jedna z metod peelingu medycznego, gwarantującego większą skuteczność oraz wykonywanego przez profesjonalistów, nazywana peelingiem kawitacyjnym. Polega on na wykorzystaniu dźwięków o niskiej częstotliwości, które wywołując wibracje tworzą fale mechaniczne usuwające zrogowaciałe komórki naskórka i złuszczające delikatnie skórę. Dochodzi do oczyszczenia porów z nadmiaru łoju i usunięcia bakterii i grzybów. I choć cały opis zabiegu brzmi dosyć skomplikowanie, jest on w pełni nieinwazyjny i może być wykonywany w każdym wieku do każdego rodzaju skóry. Zainteresowane powinny być szczególnie osoby walczące z trądzikiem, zaskórnikami i wągrami, gdzie kawitacja, jak również nazywany jest ten zabieg, może okazać się szczególnie skuteczna. Skóra po takim peelingu jest także gotowa do lepszego wchłonięcia preparatów, dlatego eksperci zalecają w tej sytuacji korzystanie uzupełniająco z zabiegów odżywiających i nawilżających, które dodatkowo poprawią kondycję naszej skóry. Wygładzona i delikatniejsza w dotyku budzi zadowolenie niemal natychmiast po wizycie w klinice, a sam zabieg nie powoduje żadnych podrażnień czy przebarwień. Wręcz przeciwnie, oprócz efektu w postaci oczyszczenia, pobudza on produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego oraz przyspiesza mikrokrążenie. Jedna wizyta, która powinna w zupełności wystarczyć przy typowym, jesiennym procesie naprawczym nie powinna przekroczyć 60 minut. W przypadku problematycznej cery do osiągnięcia pełnego rezultatu zalecane są oczywiście dodatkowe zabiegi.

Kolejną odmianą peelingu medycznego jest tzw. peeling węglowy z wykorzystaniem lasera. Polega on na pokryciu skóry warstwą specjalnej koloidalnej zawiesiny węgla. Drobinki węgla wnikają w najdrobniejsze nierówności, zagłębienia oraz ujścia gruczołów łojowych i absorbują energię światła laserowego, dlatego też następnie na wybrany obszar kieruje się wiązkę laserową, która wykorzystując procesy związane z laseroterapią (fotoablacja oraz fototermoliza) doprowadza do usunięcia zewnętrznej warstwy naskórka wraz z jego niedoskonałościami oraz oczyszczenie i zwężenie ujść gruczołów skóry, ujednolicenie kolorytu i stymulację produkcji kolagenu. Podobnie jak w przypadku kawitacji zabieg ten jest szczególnie polecany w przypadku osób borykających się z problemem trądziku, przebarwień, szorstkiej cery, czy skóry z oznakami starzenia. Sam zabieg jest potocznie nazywany „Black Doll”, a jego efekt zależy także od sprzętu wykorzystywanego w klinice, której usługi nas interesują. W tej sytuacji warto dopytać, czy dana instytucja korzysta z nowoczesnych maszyn, takich jak laser Nd:Yag Q-Switch. Dzięki temu uzyskamy satysfakcjonujący rezultat, który uzupełniany rutynową profilaktyką i nawilżaniem utrzyma się na długi czas.

Mikrodermabrazja

Ostatnią z metod walki z zanieczyszczeniem skóry,jaką chcielibyśmy polecić, jest mikrodermabrazja. To metoda najczęściej wybierana przez Polki, która opiera się na mechanicznym złuszczaniu zrogowaciałego naskórka oraz głębszych warstw skóry. Efekt uzyskuje się poprzez działanie ścierające głowic pokrytych warstwą diamentu oraz pompy zasysającej nieczystości Umożliwia to stopniowe, w pełni kontrolowane i uwzględniające indywidualne potrzeby ścieranie naskórka, aż do pożądanego poziomu. Zabieg stymuluje produkcję elastyny, kolagenu oraz przyspiesza naturalne procesy powstawania nowej tkanki. Po zabiegu skóra jest gładsza, jaśniejsza i bardziej elastyczna. O popularności tego zabiegu decyduje natychmiastowa widoczność jego rezultatów. Ponadto mikrodermabrazja redukuje drobne zmarszczki, spłyca blizny oraz zmniejsza rozszerzone pory. Kolejnym atutem jest jej uniwersalność, gdyż z zalet mikrodermabrazji może skorzystać każda cera, nawet ta charakteryzująca się specjalną wrażliwością. Należy jednak pamiętać o konieczności unikania nadmiernego słońca po przeprowadzeniu zabiegu.

SC Beauty Magazine