fbpx
10 Grudzień, 2019
Warszawa
2 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zapalenie okołoustne problemem dużej liczby kobiet

Coraz większa liczba kobiet boryka się z problemem, jaki stanowi Dermatitis perioralis czyli zapalenie okołoustne.

Jego objawy stanowią defekt estetyczny, który znacznie wpływa na samoocenę. Choroba ta ma najczęściej przewlekły i nawrotowy przebieg oraz jest trudna w leczeniu ze względu na wieloprzyczynową i nie do końca wyjaśnioną etiologię. Towarzyszy najczęściej młodym kobietom, choć pojawia się także u kobiet dojrzałych.

Dermatitis perioralis objawia się powstawaniem często licznych grudek na rumieniowym podłożu. Niekiedy zmiany mają charakter wykwitów krostkowych o niewielkich rozmiarach. Zlokalizowane są najczęściej poniżej wargi dolnej, na brodzie, nad wargą górną oraz w fałdach nosowo-wargowych. Zdarza się, że pojawiają się także na szyi. Skóra na tym obszarze jest zazwyczaj zaczerwieniona, a pacjent odczuwa pieczenie, ściągnięcie skóry oraz nieznacznie nasilony świąd. Można również zaobserwować drobnopłatowe łuszczenie naskórka.

Jak już wcześniej wspomniałam przyczyny tego schorzenia nie zostały do końca wyjaśnione. Jedną z nich są zaburzenia hormonalne poprzedzające wystąpienie miesiączki, związane z menopauzą, stosowaniem antykoncepcji hormonalnej, hormonalnej terapii zastępczej bądź związane z chorobami gruczołów endokrynnych.

Związek z powstawaniem Dermatitis perioralis może mieć także obecność wielu bakterii, drożdży oraz Demodex folliculorum (nużeńca), o którym więcej przeczytasz w artykule „Demodekoza poważnym problemem skórnym”. Do namnażania się wymienionych drobnoustrojów prowadzić może nadużywanie kosmetyków silnie nawilżających, wiążących znacznie ilości wody w warstwie rogowej naskórka, co prowadzi do jej rozpulchnienia. Przyczyną zmian jest ponadto stosowanie zainfekowanych ręczników, pędzli do makijażu, pudrów oraz innych kosmetyków. Kolonizacji mieszków włosowych przez drobnoustroje sprzyjać może także mechaniczne podrażnienie skóry np. przez zarost partnera.

Zapalenie okołoustne towarzyszy czasem skórze skłonnej do alergii i może być wynikiem przewlekłego stosowania kortykosteroidów.

Kolejną przyczyną zmian charakterystycznych dla Dermatitis perioralis jest nadużywanie past do zębów i innych środków higieny jamy ustnej zawierających fluor oraz laurylosiarczan sodu (sodium lauryl sulphate). Nasilenie zmian grudkowo-krostkowych mogą powodować także produkty do stylizacji włosów zawierające wazelinę, parafinę, Laureth-23 oraz wysokie stężenia substancji zapachowych. Działanie trądzikotwórcze przypisuje się także twardej wodzie.

Jak pomóc pacjentkom, które z tym problemem zgłaszają się do gabinetów kosmetologicznych?

Naszą rolę jest przede wszystkim informowanie o przyczynach oraz czynnikach nasilających powstawanie zmian, co powoli pacjentom ma ich wyeliminowanie. Wypiszmy naszym pacjentkom na kartce czynniki, które sprzyjają powstawaniu Dermatitis perioralis oraz przekażmy listę zaleceń, do których należą:

 • wycieranie skóry po jej umyciu jednorazowym ręcznikiem lub chusteczką higieniczną
 • unikanie twardej wody, stosowanie wody filtrowanej
 • częste zmienianie i pranie w wysokiej temperaturze poszewek oraz ręczników
 • unikanie kosmetyków do stylizacji włosów
 • unikanie kosmetyków perfumowanych
 • odstawienie lub zmniejszenie częstotliwości stosowania past do zębów z fluorem i laurylosiarczanem sodu (sodium lauryl sulphate)
 • unikanie kosmetyków silnie nawilżających
 • stosowanie kremów zawierających kwas azelainowy, salicylowy i pirogronowy
 • unikanie dotykania twarzy brudnymi rękami
 • odkażanie telefonów komórkowych (na ich powierzchni gromadzą się drobnoustroje, a częste dotykanie nimi twarzy, drażni skórę i zwiększa produkcję łoju)
 • przestrzeganie zaleceń lekarza dermatologa

 

Pamiętajmy jednak o tym, że jesteśmy kosmetologami, a więc specjalistami ochrony zdrowia, ale nie lekarzami. Nie wolno nam na własną rękę prowadzić leczenia, bo to wykracza poza zakres naszych kompetencji. Naszą rolą jest wspieranie i uzupełnianie terapii medycznej oraz pełnienie szeroko rozumianej funkcji doradczej.

www.visionofyou.pl