fbpx
11 Sierpień, 2020
Warszawa
21 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zastosowanie karboksyterapii w kosmetologii

Karboksyterapia, czyli terapia dwutlenkiem węgla, choć nie jest nową metodą, w ostatnich latach cieszy się coraz większym uznaniem lekarzy i kosmetologów na całym świecie. Technika ta polega na kontrolowanych podskórnych bądź śródskórnych iniekcjach tego „cudownego gazu” w celach terapeutycznych. Zabiegi karboksyterapii skutecznie radzą sobie z takimi problemami jak cellulit, nadmierna tkanka tłuszczowa, blizny, rozstępy, sińce pod oczami, a nawet łysienie i ogniska łuszczycowe. Jest to również doskonała metoda stosowana w celu odmładzania skóry. Dwutlenek węgla umożliwia ukierunkowanie naturalnie występujących w ludzkim organizmie procesów, doprowadzając do znacznej ich intensyfikacji.

Historia karboksyterapii rozpoczęła się w latach 40. XX wieku, kiedy to francuscy kardiolodzy z uzdrowiska Royat zaczęli wykorzystywać ją w leczeniu schorzeń układu krążenia oraz związanych z odkładaniem się tłuszczu w tętnicach. Terapia ta znalazła również zastosowanie we wspomaganiu leczenia cukrzycy, odleżyn i wrzodów. Dopiero z czasem zauważono, że iniekcje CO2 znacząco poprawiają kondycje i wygląd skóry. W obecnym czasie możemy już doszukać się dziesiątek publikacji i badań naukowych potwierdzających bardzo wysoką skuteczność i bezpieczeństwo tej metody.

W związku z tym, że dwutlenek węgla występuje naturalnie w naszym organizmie, jest również w sposób naturalny z niego wydalany, co jest gwarancją bezpieczeństwa zabiegów karboksyterapii. CO2 jest produktem spalania przez komórki tlenu w procesie oddychania komórkowego, dzięki czemu po zdeponowaniu tego gazu tkankach nie obserwujemy żadnych negatywnych reakcji ze strony organizmu.

Główny mechanizm działania karboksyterapii opiera się na natychmiastowym rozszerzeniu naczyń krwionośnych w miejscu infuzji CO2, a co za tym idzie zwiększenia przepływu krwi bogatej w tlen i składniki odżywcze, które chętniej oddawane są do otaczających tkanek. Odpowiedzią skóry na iniekcje dwutlenku węgla jest powstanie, w tym przypadku „dobroczynnego” stanu zapalnego, który stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Podczas rozpoczynającego się już po pierwszym zabiegu remodelingu włókna podporowe skóry ulegają skurczeniu i przebudowie, w celu uporządkowania ich przestrzennego ułożenia, przez co skóra staje się bardziej ujędrniona i wygładzona. Pod wpływem dwutlenku węgla dochodzi także do gromadzenia się w skórze naturalnych czynników wzrostu m.in. VEGF (czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego), dzięki czemu powstaje nowa, elastyczna sieć naczyń krwionośnych. Oprócz poprawy mikrokrążenia następuje wzmożenie drenażu limfatycznego.

W przypadku iniekcji podskórnych, stosowanych głównie w celu redukcji nadmiernej tkanki tłuszczowej i cellulitu we wszystkich stadiach (I – IV), następuje uszkodzenie komórek tłuszczowych i wzrost procesu lipolizy. Pod wpływem urazu ciśnieniowego spowodowanego deponowanym CO2 dochodzi osłabienia i pękania ścian adipocytów, a zwiększony przepływ krwi w tkance podskórnej i co za tym idzie zwiększony metabolizm powodują szybkie wydalenie uwolnionego tłuszczu z organizmu. Badania wykazują, że po serii 10-20 zabiegów likwidacja cellulitu sięga 89%, a w przypadku tkanki tłuszczowej 41%.

Karboksyterapia stanowi również doskonałą alternatywę dla inwazyjnych laserowych metod usuwania nieestetycznych blizn i rozstępów. Wysokoprzepływowe iniekcje CO2 powodują rozbijanie zwłóknień i zmiękczanie tkanki bliznowatej, a na skutek procesu przebudowy włókien kolagenowych i powstawania w tym miejscu nowych kapilar dochodzi do spłycenia blizn i zmniejszenia widoczności rozstępów nawet do 97%.

Terapia dwutlenkiem węgla jest jedną z nielicznych i godnych polecenia metod redukcji cieni pod oczami. Obecność widocznych sińców wokół oczu spowodowane jest przede wszystkim niedostatecznym mikrokrążeniem w tej okolicy. W związku z tym, że CO2 powoduje wytworzenie nowych włośniczek i usprawnia mikrokrążenie, już po pięciu zabiegach pacjenci zauważają zadowalającą poprawę. Badania kliniczne potwierdzają, że skuteczność tej metody w likwidacji cieni pod oczami może dochodzić aż do 90%.

Klasyfikacja pacjentów do zabiegów karboksyterapii odbywa się na podstawie szczegółowego wywiadu, mającego na celu wykluczenie wszystkich przeciwskazań, do których należą między innymi ciąża, laktacja, ostra niewydolność płuc i nerek oraz zażywanie niektórych leków.

Wysoka efektywność nie jest jedyną zaletą karboksyterapii. Oprócz tego, że jest to metoda nieinwazyjna, należy zwrócić uwagę na fakt, iż nie przynosi ze sobą żadnych, przykrych skutków ubocznych i bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do swoich codziennych zajęć. Podczas zabiegu pacjent może odczuwać ciepło, pieczenie z towarzyszącym silnym rozpieraniem wynikającym z deponowania pod ciśnieniem gazu w tkance. Odczucia te są mniejsze, jeśli wtłaczany gaz jest podgrzany. Ponadto w czasie 24 godzin po zabiegu pacjenci powinni unikać gorących kąpieli, sauny oraz aktywności fizycznej. Zabiegi na ciało wykonuje się zwykle w kilkudniowych odstępach czasu, natomiast w przypadku zabiegów mających na celu rewitalizację twarzy i redukcję blizn ostęp ten wydłuża się do dwóch tygodni. Na efekty terapii trzeba poczekać kilka tygodni do zakończenia procesów naprawczych wywołanych pod wpływem dwutlenku węgla.

Zabiegi przeprowadza się wykorzystując w tym celu specjalne urządzenia pozwalające na ścisłą kontrolę wszystkich parametrów, a w szczególności szybkości przepływu gazu, czyli ilości przepływającego CO2 na minutę (cc/min). Wartość ta determinuje efektywność zabiegu, ponieważ w zależności od rodzaju leczonego problemu wymagany jest inny (wyższy lub niższy) przepływ gazu. W przypadku terapii blizn powinien on wynosić ok 100cc/min, a przy zabiegów na delikatniejsze okolice oczu – 35 cc/min. W związku z tym specjalistyczne urządzenia powinny mieć możliwość swobodnej regulacji tego parametru. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka aparatów do karboksyterapii: umożliwiające pracę manualną, gdzie igłę wprowadzamy ręcznie, urządzenia do pracy ręcznej i automatycznej, w których wykorzystujemy pistolet oraz same pistolety bez aparatu głównego. Te ostatnie zazwyczaj nie posiadają nawet możliwości regulacji przepływów, a gaz przez nie wykorzystywany nie posiada medycznego oznaczenia, co stanowi spory problem. Bardzo nieekonomicznym rozwiązaniem są urządzenia, w których butle z gazem zastąpione są tzw. kartridżami CO2 o objętości maksymalnie do 2500 cm3, ze względu na to, że po jednorazowym zabiegu ilość gazu się kończy, pomijając przy tym fakt, iż zabiegi z niecertyfikowanym gazem nie są do końca legalne i bezpieczne. Certyfikacja medyczna dwutlenku węgla wykorzystywanego podczas zabiegów karboksyterapii jest również niezwykle istotną kwestią. Przed zakupem urządzenia należy upewnić się, że sprzedawca okazał nam odpowiednie dokumenty, takie jak certyfikat kontroli jakości, certyfikat CE, który może być niezbędny w razie kontroli oraz deklarację zgodności ADR dla butli ciśnieniowej (ADR/RID 2013; 2010/35/EU). Następną kwestią jest obecność pistoletu, gdyż nie jest on konieczny do przeprowadzenia skutecznego zabiegu, aczkolwiek w wielu przypadkach znacznie ułatwia pracę. Większość doświadczonych kosmetologów i lekarzy wykonuje karboksyterapię jedynie w sposób manualny, jednak np. przy iniekcjach CO2 na owłosioną skórę głowy, zaleca się korzystanie wyłącznie z pistoletu. Świetnie sprawdza się on dla osób zaczynających dopiero pracę z wykorzystaniem igły, a zabiegi z jego użyciem są proste, bezpieczne, precyzyjne i zdecydowanie krótsze. Aparaty z pistoletem mogą posiadać możliwość jednoczesnego wykonywania karboksyterapii i mezoterapii igłowej lub podawania osocza bogatopłytkowego (PRP), co jest dodatkowym atutem zwiększającym skuteczność terapii. Kolejną bardzo ważną rzeczą, o której należy pamiętać podczas zakupu urządzenia jest funkcja podgrzewania gazu, dostępna tylko w najwyższej klasy aparatach. Dzięki niej odczucia bólowe pacjentów zostają w znaczny sposób zredukowane, a mając na uwadze to, że zauważalne efekty można osiągnąć tylko po serii zabiegów, podgrzewanie gazu jest niezbędne by pacjent zakończył taką terapię lub w ogóle się jej poddał.

 

Podsumowując, przed decyzją o zakupie konkretnego urządzenia do karboksyterapii należy upewnić się czy posiada ono wszystkie wymagane parametry i certyfikaty oraz zwrócić uwagę na koszty jego eksploatacji. Wybierając aparat należy kierować się również dobrem pacjentów, tak aby zapewnić im jak największy komfort podczas zabiegów. Najlepszym rozwiązaniem będzie urządzenie pozwalające na pracę zarówno manualną, jak i z wykorzystaniem pneumatycznego pistoletu, posiadające, oprócz pełnej regulacji przepływów, reduktor umożliwiający podgrzewanie medycznego gazu oraz możliwość wykonywania w jednym czasie kilku zabiegów (karboksyterapii, mezoterapii igłowej lub PRP). Dodatkowe aspekty, takie jak estetyka i solidność wykonania są mniej ważne, jednakże znacznie podnoszą atrakcyjność dostępnych na polskim rynku urządzeń.