fbpx
Z OSTATNIEJ CHWILI!
05 Kwiecień, 2020
Warszawa
0 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zastosowanie laserów w kosmetologii

Promieniowanie laserowe jest falą elektromagnetyczną, czyli promieniowaniem optycznym. Jego zakres obejmuje ultrafiolet, część widzialną i podczerwień. Zapoznaj się z metodami wykorzystania tego zjawiska w kosmetologii. Jest to promieniowanie ze wzbudzonego atomu. Jeżeli do atomu dotrze kwant energii równej różnicy poziomów energetycznych, to spowoduje on przejście atomu do stanu niższego. Będzie temu towarzyszyć wyemitowanie kwantu identycznego, jak ten, który do niego dotarł. Zjawisko to nazywa się emisją wymuszoną i stanowi podstawę działania lasera.

Promieniowanie laserowe ma 3 właściwości:

 • jest monochromatyczne (ma jedną długość fali)
 • jest koherentne (spójne)
 • jest emitowane w postaci mało rozbieżnej wiązki w jednym kierunku (średnica wiązki nie ulega zmianie w miarę oddalenia od lasera).

LASER to akronim ? Light Amplification by Stimulated Emission of Radiaton (wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania).

Lasery dzielimy według rodzaju ośrodka

 • ciała stałego (krystaliczne)
 • gazowe
 • barwnikowe
 • półprzewodnikowe.

Najczęściej stosowanymi w kosmetologii są lasery barwnikowe o długości fali od 532hm do 1040hm. Są one wykorzystywane głównie do zabiegów usuwania zbędnego owłosienia i fotoodmładzania (likwidacja przebarwień i drobnych naczyń krwionośnych).

Oddziaływanie promieniowania laserowego na tkanki

Efekt fototermiczny

Po absorpcji promieniowania przez tkankę dochodzi do jej nagrzania, denaturacji i odparowania. Efekt ten zależy od ilości dostarczonej energii, czasu promieniowania oraz rodzaju tkanki.

Efekt fotochemiczny

Wysyłanie krótkich impulsów o dużej gęstości mocy powoduje rozrywanie wiązań chemicznych bez nagrzewania tkanek, tzn. w miejscu oddziaływania promieniowania dochodzi do rozkładu i usunięcia tkanki, ale bez termicznego uszkodzenia tkanek sąsiednich.

Efekt fotojonizujący

Współistnieje z efektem fotochemicznym. Na skutek wysyłania krótkich impulsów o dużej gęstości mocy dochodzi do jonizacji cząsteczek w tkance. Powstaje plazma, która silnie absorbuje promieniowanie ? dochodzi do ekspansji plazmy, co wywołuje powstanie uderzeniowej fali akustycznej. Destrukcja tkanki ma charakter eksplozji.

Efekt biostymulacji

Jest to efekt działania promieniowania o małej mocy. Zostaje stymulowany transport elektronów w łańcuchu oddechowym oraz dochodzi do kumulacji ATP.

Usuwanie zbędnego owłosienia metodą laserową

Obecnie stosuje się wiele laserów, a także inne specjalistyczne systemy do usuwania nadmiernego owłosienia. Wszystkie te urządzenia uważane są za dość skuteczne i bezpieczne. Technika usuwania włosów metodą laserową działa w oparciu o zastosowanie selektywnej fototermolizy. Dla uzyskania tego zjawiska konieczna jest obecność pigmentu we włosie znajdującym się w fazie anagenu. Najlepsze efekty uzyskuje się u pacjentów z ciemnymi włosami i jasną karnacją, gdyż pochłanianie wiązki światła przez naskórek jest znacznie mniejsze. U osób z wyższym fototypem skóry częściej dochodzi do powstania zmian barwnikowych. Pacjenci przed rozpoczęciem zabiegów usuwania owłosienia powinni otrzymać pisemną informację na temat korzyści, ale także możliwości powikłań leczenia. Powinni być również poinformowani, że w okresie miesiąca przed rozpoczęciem leczenia nie mogą stosować zabiegów woskowania ani wyrywać włosów. Nie powinni również golić włosów na 1-2 dni przed zabiegiem laserowym, konieczne jest bowiem, żeby odrastające włosy były widoczne w trakcie wykonywania zabiegu. W przypadku, gdy laser nie jest wyposażony w końcówkę chłodzącą, skóra powinna zostać schłodzona żelem. U osób źle znoszących zabiegi można zastosować krem EMLA.

Energię impulsów dobiera się na podstawie obserwacji reakcji skóry pacjenta. Częstym pozytywnym objawem jest rumień wokół ujścia mieszka włosowego oraz bąble pokrzywkowe. Każdy widoczny włos powinien być poddany jednemu lub dwóm impulsom lasera. Niektóre włosy odparowują, inne pozostają na powierzchni skóry, aczkolwiek ulegają one uszkodzeniu cieplnemu i oddzieleniu się od skóry po kilku dniach po zabiegu. U osób z ciemną karnacją przed zabiegiem zawsze powinna być przeprowadzona próba. Po zabiegu pacjenta należy poinformować, że nie wolno wystawiać skóry na światło słoneczne oraz należy stosować odpowiednie kremy i maści. W celu uzyskania większej redukcji zbędnego owłosienia pacjenci powinni poddać się kilku zabiegom (od 4-8) z zachowaniem okresów faz włosa.

Zabiegi depilacji laserowej najczęściej wykonywane są przy użyciu laserów diodowych o długości fali 800hm lub systemów emitujących intensywne źródło światła pulsacyjnego, tzw. IPL. W przypadku obu tych urządzeń zasada usuwania włosów, postępowanie przed i po zabiegu są podobne.

Fotoodmładzanie

Jest to zabieg polegający na odmładzaniu przy pomocy światła. Używane do tego celu jest silne światło o odpowiedniej długości fali (532hm, które pobudza komórki skóry właściwej do produkcji kolagenu. Jednocześnie dochodzi do skracania i przebudowania włókien kolagenowych, zwiększa się odżywienie i dotlenienie skóry.

Fotoodmładzanie nie tylko poprawia wygląd skóry, ale również ją leczy. W sposób kompleksowy likwidowane są objawy starzenia, oraz wszelkiego rodzaju zmiany pigmentowe: przebarwienia, piegi, plamy posłoneczne i starcze.

Poddaną zabiegowi powierzchnię naświetla się krótkimi impulsami światła, które odczuwane są jako chwilowe pieczenie. Po zabiegu skóra jest lekko zaczerwieniona, może być niewielkie złuszczanie naskórka. Dla uzyskania pełnego efektu zabiegi należy powtórzyć 2-5 razy w odstępach 3-4 tygodniowych.

Zabiegi te stosowane są w każdym wieku – również u osób młodych w celach profilaktycznych. Równie często poddają się im panie jak i panowie. Jest to zabieg bezinwazyjny – bez użycia skalpela i naruszania ciągłości skóry.

Postępowania przed- i pozabiegowe jest podobne jak w przypadku depilacji laserowej. Najczęściej wykonuje się fotoodmładzanie przy użyciu IPL lub laserów barwnikowych o odpowiedniej długości fali.

Technologia przyszłości ? system ELOS

ELOS to najnowsze rozwiązanie technologiczne, polegające na połączeniu energii prądu RF z energią świetlną (IPL) Ten system znalazł zastosowanie w leczeniu wielu defektów skóry:

 • fotodmładzaniu
 • usuwaniu zbędnego owłosienia niezależnie od koloru włosów
 • likwidacji zmian naczyniowych i pigmentowych
 • redukcji blizn potrądzikowych

Zalety technologii ELOS to:

 • nieinwazyjność ? brak uszkodzenia otaczających tkanek, brak krwawienia
 • wysoka skuteczność dzięki bardzo dobrej, selektywności metody, większej od laserów starszej generacji,
 • wysokie bezpieczeństwo zabiegu ? mniejsza ilość używanego światła, system monitorowania temperatury skóry w trakcie naświetlania
 • zabiegi nie wymagają rekonwalescencji

Przeciwwskazania do zabiegów podobnie jak w większości zabiegów laserowych.

Laserowe zamykanie naczyń krwionośnych

Na rynku istnieje wiele urządzeń laserowych do zamykania naczyń krwionośnych na twarzy i nogach, jednak zabiegi przy ich użyciu mogą wykonywać wyłącznie dermatolodzy. Jedynym urządzeniem przeznaczonym dla kosmetyczek i kosmetologów, pozwalającym walczyć z pękającymi naczynkami krwionośnymi, jest urządzenie emitujące źródło światła pulsacyjnego, czyli popularny IPL. Zabiegi przy użyciu IPLa są przeznaczone dla pacjentów z tzw. rumieniem, czyli drobną siatką naczyń krwionośnych, położonych tuż pod powierzchnią skóry. Duże naczynia, położone głębiej, powinien zamykać dermatolog, gdyż zabiegowi mogą towarzyszyć duże skutki uboczne w postaci krwawienia, opuchlizny itp.

Likwidacja rumienia przy pomocy IPLa jest łatwą i skuteczną metodą walki z problemem. Wystarczy kilka zabiegów w odstępach czterotygodniowych, a naczynia zostają wyraźnie obkurczone i uzyskany efekt kosmetyczny jest zadowalający.

Mnogość urządzeń laserowych na rynku medycznym i kosmetycznym powoduje często dezorientację u osób chcących walczyć z niedoskonałościami skóry u swoich pacjentów. Musimy jednak pamiętać, że urządzenia laserowe to w głównej mierze systemy wykorzystywane przez lekarzy dermatologów i chirurgów plastycznych. Wybierając urządzenie do swojego gabinetu zwróćmy uwagę na jego parametry, szerokość zastosowań i bezpieczeństwo. Musimy pamiętać, że dobro naszego klienta jest najważniejsze. Wybierajmy urządzenia przeznaczone dla kosmetologów. Tylko wtedy będziemy pewni, że osiągniemy skuteczność zabiegów, minimalizując niebezpieczeństwo powstania powikłań.

LITERATURA:

 • Adam Kujawski, Paweł Szczepański, Lasery. Podstawy fizyczne, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej W-wa 1999
 • Sean W. Lanigan, Lasery w dermatologii, wyd. Czelej, Lublin 2005
 • Richard E. Fitzpatrick, Mitchel P. Goldman, Laserowa chirurgia kosmetyczna, wyd. Urban & Partner, Wrocław 2004

Autor:

Lidia Gaćkowska

Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Lublinie