fbpx
12 Luty, 2020
Warszawa
4 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zawód kosmetolog – alternatywne ścieżki kariery

Dzięki prężnie rozwijającej się branży kosmetycznej i zapotrzebowaniu na wykształconych specjalistów zawód kosmetologa stanowi bardzo atrakcyjną ścieżkę rozwoju dla osób zainteresowanych tą dziedziną.

Podczas studiów kosmetolog zajmuje się nie tylko kwestią pielęgnacji ciała, ale i kompleksowym doradztwem w zakresie zdrowego trybu życia oraz problemami i dolegliwościami związanymi z chorobami skóry oraz włosów. Rozbudowany program kształcenia przygotowuje przyszłych kosmetologów do profesjonalnej pracy z klientem. Szeroki zakres wiedzy sprawia, że absolwent po ukończeniu studiów może szukać pracy w różnych sektorach związanych z produkcją kosmetyków i pielęgnacją urody.

Najbardziej oczywistą ścieżką kariery dla absolwenta kosmetologii jest zatrudnienie w gabinetach kosmetycznych, a także w SPA, w hotelach oraz ośrodkach wypoczynkowych świadczących usługi z zakresu pielęgnacji ciała. Zdarza się jednak, że w czasie studiów następuje zmiana planów związanych z karierą zawodową, która sprawia, że absolwent chciałby rozwijać się w dziedzinie związanej z wykształceniem, ale poza gabinetem kosmetycznym. Na szczęście istnieje wiele alternatyw, które warto wziąć pod uwagę planując własną karierę.

Zawód kosmetologa jest związany ściśle z profilaktyką powstawania różnych schorzeń skóry. Taki stan rzeczy sprawia, że kosmetolodzy mogą szukać dla siebie zatrudnienia w specjalistycznych ośrodkach badawczych i instytucjach zajmujących się profilaktyką zdrowia i zapobiegania chorobom skóry od strony teoretycznej. Wzrost zainteresowania dbaniem o wygląd i coraz większe nakłady finansowe na rozwój branży  dają wiele możliwości rozwoju.

Inną, równie ciekawą ścieżką zawodową jest np. chemia kosmetyczna, stanowiąca prężnie rozwijającą się gałąź przemysłu.Potrzeba zatrudniania kosmetologów pojawia się w branżach związanych z surowcami i półproduktami używanymi do wytwarzania kosmetyków. Dzięki bogatej ofercie studiów podyplomowych każdy kosmetolog ma szanse dokształcać się w dziedzinie chemii i rozwijać umiejętności w tzw. białej kosmetyce. Niestety, w chwili obecnej, polskie firmy zajmujące się produkcją kosmetyków kolorowych nie wykazują dużego zainteresowania zatrudnianiem kosmetologów. Na szczęście tendencje się zmieniają, a zachodnie przedsiębiorstwa bardzo chętnie stawiają na polską, wykształconą kadrę podbijającą rynki Europy Zachodniej.

W chwili obecnej wykształcony kosmetolog może również wiązać swoją zawodową przyszłość z szeroko pojętym doradztwem i profesjonalnymi szkoleniami. Kompleksowe przygotowanie, najczęściej poparte prywatną praktyką i dużym doświadczeniem, pozwala kształcić innych stawiając kosmetologa w pozycji eksperta. Jednym z interesujących rozwiązań skierowanych do osób otwartych na nauczanie innych jest również ścieżka kariery naukowej i pracy dydaktycznej w  zawodzie, która może przynieść wiele satysfakcji i stanowić solidną podstawę zatrudnienia.

Studenci i absolwenci kosmetologii bez doświadczenia znajdą zatrudnienie w działach obsługi klienta dzięki dobremu przygotowaniu teoretycznemu niezbędnemu do fachowej analizy potrzeb potencjalnych i obecnych klientów. Firmy kosmetyczne działające na polskim rynku deklarują zainteresowanie konsultantami, z których pomocy korzystają podczas procesu produkcji. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem biorąc pod uwagę możliwości rozwoju i własne predyspozycje. Wielu kosmetologów sprawdza się także jako mobilni przedstawiciele handlowi w firmach kosmetycznych. Ich wykształcenie i umiejętności sprawiają, że odnoszą duże sukcesy w sprzedaży bezpośredniej.

Zawód kosmetologa stwarza wiele możliwości zatrudnienia i tylko nasze własne ograniczenia mogą stanowić barierę w realizacji planów. Warto pamiętać, że kierunkowe, konkretne wykształcenie jest ogromnym atutem na polskim rynku pracy. Wiele ścieżek rozwoju związanych z branżą stwarza ciekawe możliwości pracy poza gabinetem kosmetycznym.