fbpx
01 Czerwiec, 2020
Warszawa
17 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zdumiewające odkrycie dotyczące działania efektu placebo

Dolegliwości o podłożu psychosomatycznym są najlepszym dowodem na znaczenie naszej psychiki w procesie chorowania i zdrowienia. Naukowcy świadomi wagi tego zjawiska, zawsze uwzględniają w swoich badaniach efekt placebo. Okazuje się jednak, że mechanizm działania tego tajemniczego zjawiska jest zupełnie inny niż dotychczas podejrzewano.

Jak działa placebo?

Lekarze podają nieświadomym pacjentom „lekarstwo”, które w rzeczywistości jest obojętne dla organizmu i porównują wyniki ich badań z grupą poddaną rzeczywistemu leczeniu. Osoby przyjmujące placebo, zazwyczaj również uzyskują korzystne efekty terapeutyczne, chociaż ich skala jest mniejsza niż u pacjentów poddanych „prawdziwemu” leczeniu. O skuteczności danego środka świadczy różnica pomiędzy tymi wynikami.

Dotychczas uważano, że działanie placebo spowodowane jest przekonaniem pacjenta o tym, że jest leczony skutecznym środkiem, który na pewno mu pomoże. Taka świadomość powodowała uruchomienie w organizmie mechanizmów powodujących wspomaganie walki z chorobą.

Najnowsze badania zdają się jednak zupełnie zaprzeczać dotychczasowemu postrzeganiu efektu placebo.

Naukowcy z Harvard Medical School’s Osher Research Center oraz Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) postanowili poinformować pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego, że nie przyjmują prawdziwego leku, a jedynie pigułki z cukru, całkowicie obojętne dla ich organizmu.

Po trzech tygodniach okazało się, że w grupie kontrolnej, nie przyjmującej żadnych leków zaobserwowano 35%poprawy, podczas gdy pacjenci przyjmujący placebo zdrowieli aż w 59%, chociaż również nie byli poddani żadnemu skutecznemu leczeniu.

Dodatkowo zauważono, że efektywność terapii prowadzonej przy udziale placebo była niemal identyczna jak wyniki uzyskiwane przy pomocy tradycyjnych leków wykorzystywanych w leczeniu tej choroby.

Autorzy badań tłumaczą, że spektakularne efekty terapii prowadzonej przy udziale placebo mogą świadczyć o tym, że na naszą psychikę bardziej oddziałuje sam fakt przeprowadzania różnych procedur medycznych niż rzeczywista wiara w ich skuteczność.

Należy zaznaczyć, że opisane badania przeprowadzono na niewielkiej grupie pacjentów i wymagają one jeszcze potwierdzenia przy udziale większej liczby osób. Jeśli jednak dotychczasowe odkrycia znajdą bardziej miarodajne potwierdzenie, mogą one stanowić prawdziwy przełom w medycynie.

Źródło: Kopalnia Wiedzy