fbpx
10 Grudzień, 2019
Warszawa
4 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Inspiracje Kosmetologii: zimą zasypujemy pomysłami

Za naszymi oknami pojawił się śnieg. Atmosfera staje się coraz bardziej świąteczna. Dla wszystkich to szczególny okres w roku. Podpowiadamy, jak zadbać o niepowtarzalny nastrój waszych gabinetach.

Aranżacje zimowe

Każdy salon kosmetyczny, fryzjerski czy SPA, ma już własny styl. Wystrój wnętrza, to jedna z wielu kwestii o jakiej decydujemy już na samym początku. Dodajmy kosztowna. Nie miałoby więc sensu zmieniać go zbyt często. Natomiast sezonowe aranżacje są jak najbardziej na miejscu. Możemy wprowadzić kilka zmian, które zupełnie odmienią atmosferę naszego salonu. Zgodnie z hasłem: mała zmiana- wielki efekt. Takie drobne zabiegi dekoracyjne na pewno zostaną docenione przez stałych klientów, którzy poczują, że nasz salon żyje swoim rytmem i może ich czymś miłym zaskoczyć. Natomiast nowych klientów przyjazna atmosfera może uwieść i zechcą do nas powrócić.

Często wystarczy zmienić kolor poduszek lub zasłon, aby wnętrze nabrało innego wyrazu. Należy to jednak robić z głową. Po pierwsze- zawsze bierzemy pod uwagę obecny kolor ścian, podłogi i mebli. Umiejętne zestawienie kolorów ze sobą zaowocuje harmonią wnętrza. Aranżacje oparte na kontraście kolorów czy powierzchni faktur  muszą być starannie przemyślane. Trzeba wiedzieć, iż kolor oddziałuje na nas podobnie, jak inne wrażenia zmysłowe. Np. nadmiar czerwieni zamiast pobudzać, będzie męczący, zwłaszcza dla oczu. Podobnie kakofonia barw ma niekorzystny wpływ na nasz nastrój. Pamiętajmy przede wszystkim o sobie, gdyż spędzimy w takim wnętrzu większość dnia.

Bierzemy też pod uwagę styl salonu. Jeśli na przykład, wystrój wnętrza jest klasyczny, dopasowujemy wszystkie dodatki, tak by tworzyły całość. Nigdy nie należy przesadzać z ozdobnymi akcesoriami. W przeciwnym wypadku, klient pomyśli, że trafił do sklepu z souvenirami. Należy kierować się zawsze dobrym smakiem i zachowywać klasę. Pamiętać jednocześnie należy o estetycznym i higienicznym wyglądzie wnętrza.

Muzyka

W okresie świątecznym klientów sklepów, czy centrów handlowych „atakuje” się kolędami oraz piosenkami o tej tematyce. Takie miejsca, jak salony kosmetyczne, fryzjerskie, gabinety masażu czy SPA, są nie tylko po to, by dbać o nasze ciało. W takich miejscach odpoczywamy, regenerujemy siły, mamy chwilę dla siebie, by się zrelaksować. Niekoniecznie jednak musimy puszczać naszym klientom muzykę klasyczną lub z dźwiękami natury. Doskonale na rozluźnienie i poprawę nastroju wpływa jazz, blues, chill out, czy odpowiednio dobrana muzyka filmowa. W poczekalni natomiast możemy włączyć cicho grające radio lub inną nieco żwawszą muzykę. Pamiętajmy, że muzyka ma niesamowity wpływ na nasz organizm. Łagodna muzyka może uspokoić oddech i obniżyć tętno.

Oświetlenie

Zimą najchętniej wybralibyśmy się do ciepłych krajów. Nie ma nic przyjemniejszego w zimowe dni, jak znaleźć się we wnętrzu, które oferuje nam aurę inną niż śnieżne zaspy, lub co gorsza szare, brudne chodniki w pochmurny dzień. Brak światła słonecznego możemy częściowo zrekompensować ustawiając dodatkowe oświetlenie punktowe. Wystarczy mała lampka np. solna. Albo kilka lamp w różnych punktach salonu. Takimi lampkami możemy podświetlić lustra lub obrazy wiszące na ścianach. Innym rozwiązaniem są świec zapachowe lub bezzapachowe. Tworzą one doskonały klimat sanktuarium piękna, atmosferę nieco tajemniczą i wyciszającą. Jeśli chodzi o świece  aromatyczne, musimy z nimi uważać. Niektóre zapachy mogą drażnić klientów. Zapalając taką świecę w jego obecności, pytajmy zawsze o preferencje. Klient będzie miał poczucie, że robimy wszystko, aby go zadowolić.

Zimą cierpimy na niedostateczną ilość światła słonecznego. Zaradzić temu mogą lampy do fototerapii. Inwestycja w nie może być świetnym sposobem na pozyskanie klienta, który odniesie dodatkowe korzyści z wizyty w naszym gabinecie. Na początek wystarczy lampa małych rozmiarów, którą będziemy mogli włączyć podczas innych zabiegów pielęgnacyjnych lub klientom w poczekalni.

Aranżacje – zimie na przekór

Jeśli chodzi o elementy dekoracji możemy pójść w dwóch kierunkach. Po pierwsze: dopasować się do obecnych tendencji dekorowania witryn i wnętrz w nastroju świątecznym, lub pójść zupełnie w przeciwną stronę – wprowadzić trochę słońca i kwiatów w panującą zimową aurę. Wybierając tę drugą opcję mamy szanse wyróżnić się z tłumu, z powodzi łańcuchów, choinek i zaskoczyć klienta.

Przechodząc ulicą witryna, która nie będzie udekorowana bożonarodzeniowo na pewno zwróci uwagę. Czym możemy przyciągnąć klienta? Na pewno świeżością i lekkością dekoracji. Zwiewne zasłonki, fantazyjnie upięte na pewno będą ozdobą naszego okna. Nie wieszajmy jednak nic z materiałów grubych np. aksamitu. Nadadzą one ciężki efekt, być może nawet przytłaczający, czego powinniśmy unikać. Cienkimi, przejrzystymi materiałami (tiul, szyfon, organtyna, woal), uzyskamy efekt tajemniczości, zaciekawimy. Możemy też pójść w trend eco, używając naturalnych tkanin (lnu, perkalu, juty). Naturalne materiały świetnie sprawdzą się we wnętrzu urządzonym w kolorach ziemi lub dopełnią całości z naturalnymi meblami. Jednak zamiast tradycyjnych zasłon możemy wybrać rolety bambusowe, z kolorowych tkanin, lub rolety rzymskie, czy weneckie polecane do wnętrz eleganckich i klasycznych. Dodatkowo nasze okno wystawowe zyska, jeśli umieścimy tam jakieś piękne zdjęcia, zapalone małe lampioniki lub świeczki. Wazony lub donice z żywymi kwiatami, będą także cieszyć oczy. Unikajmy sztucznej tandety, która lubi się zakurzyć. Nie ma nic gorszego. Od razu ma się ochotę opuścić takie miejsce. Postarajmy się ulokować w witrynie coś, co przyciągnie wzrok, każe się zatrzymać, zachwycając swym klimatem. Właśnie taki niepowtarzalny nastrój powinien być wizytówką naszego salonu. Jeśli nie mamy witryny, zainwestujmy w zdjęcie wnętrza salonu i postawmy reklamę na chodniku, tak aby zwracała uwagę przechodniów, wabiła oczy.

Dekoracja ścian powinna być oszczędna i przemyślana. Mile widziane są ramki ze zdjęciami, może jakieś wakacyjne widoki, słoneczne plaże lub morze zieleni. Zdjęcia powinny odprężać nie tylko ciało, ale i wzrok. Takim regenerującym oczy kolorem jest zieleń.

Elementy dekoracyjne

Gdy zdecydujemy się na ozdoby świąteczne, mamy tak naprawdę szerokie spektrum możliwości. Największe pole do popisu daje oczywiście poczekalnia i witryna. Począwszy od świeczek, a nawet świeczników w eleganckich salonach, po inne wyszukane ozdoby.

Na każdym wieszaku czy haczyku na ubrania możemy zawiesić świąteczne skarpety, w które włożymy saszetki zapachowe z bożonarodzeniowymi aromatami. Można w nich umieścić darmowe próbki kosmetyków lub ulotki z ofertą świąteczną naszego gabinetu.

Tak naprawdę, w wystroju wnętrz liczy się niebanalny pomysł i efekt, jaki możemy uzyskać po zestawieniu wszystkich elementów dekoracyjnych. Atmosfera panująca w salonie kosmetycznym, fryzjerskim czy SPA zawsze powinna pozytywnie wpływać na nastrój. Umiar jest wskazany. Dobrze jest zrobić coś, co wyróżni nas z tłumu. Poza tym, zawsze możemy wypytać naszych klientów, czy dobrze się czują w takim wnętrzu, jak nasze. Zdecydujcie sami, która aranżacja sprawi, że klient chętnie was odwiedzi i poczuje się związany z waszym salonem. Powodzenia!