fbpx
11 Grudzień, 2019
Warszawa
-2 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zły sen a starzenie się skóry

Znana firma Estee Lauder przeprowadziła ostatnio badania na temat wpływu jakości snu na starzenie się skóry.

Okazało się, że u osób, które śpią gorzej, skóra szybciej przejawia oznaki starzenia i wolniej się goi niż u tych spokojnie przesypiających całą noc.

Próbę przeprowadzono na grupie 60 kobiet w wieku od 30 do 49 lat, z których jedna połowa miała problemy ze snem, a druga sypiała dobrze. Badacze odkryli znaczące różnice w wyglądzie skóry obu badanych grup.

Wyniki przedstawiono za pomocą skali SCINEXA, na której im wyższa cyfra, tym starszy wygląd skóry. Według tej skali skóra osób śpiących dobrze plasuje się na poziomie 2,2 a tych, u których sen jest zaburzony – 4,4 co oznacza, że jest mniej elastyczna oraz wykazuje więcej zmarszczek i przebarwień. Ponadto, wolniej się ona regeneruje na przykład po oparzeniach słonecznych (ponad 72 godziny).

Zaobserwowano również, że osoby, które nie najlepiej sypiają mają wyższy indeks BMI i częściej są otyłe niż te, które cieszą się zdrowym snem. Statystyki wynoszą tutaj odpowiednio 44 do 23 procent. Dodatkowo, wyspane panie oceniły wyżej swoją ogólną atrakcyjność niż te, które śpią źle. 

Pamiętajmy zatem, że zdrowa dieta i właściwa pielęgnacja skóry to nie wszystko – ważne także, by zadbać o zdrowy, spokojny sen jeżeli pragniemy aby nasza skóra dłużej pozostała młoda.

Źródło: spaopportunities.com