fbpx
06 Sierpień, 2020
Warszawa
23 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zmarszczka zmarszcze nierówna

Dlaczego mamy więcej zmarszczek w pewnych obszarach twarzy lub niektóre wydają się bardziej poważne niż inne? Nowe badania donoszą, że ​​różnice w liczbie czynnych gruczołów łojowych w skórze mogą pomóc wyjaśnić, dlaczego zmarszczki na twarzy różnią się od siebie. 

Zespół naukowców z Japonii przeprowadził nowe badania mogące wyjaśnić, dlaczego niektóre zmarszczki są płytsze na czole niż w zewnętrznym kąciku oka. 

Badacze mówią, że obecność gruczołów łojowych i cieńsza warstwa skóry właściwej lub naskórka znacznie ułatwiają odkształcanie się skóry i prawdopodobnie są przyczyną rozwoju zmarszczek.

W swoich badaniach naukowcy wykorzystali próbki skóry 58 mężczyzn i kobiet dawców w wieku od 20 do 90 lat i w chwili śmierci. Preparaty te analizowano następnie pod względem różnych czynników, takich jak gęstość, elastyczności i skutki ekspozycji na słońce.

Obecność zmian takich jak rany, blizny czy znamiona barwnikowe wykluczyła użycie niektórych próbek, pozostawiając 51 preparatów do obserwacji czoła i 51 do analizy zmarszczek wokół oczu.

Wyniki wykazały, że na czole zmarszczki są płytsze w próbkach o wyższej gęstości gruczołów łojowych, podczas gdy nie stwierdzono korelacji wokół zewnętrznej części oczu z powodu braku gruczołów łojowych w tym obszarze.

Odnotowano również, że organy z większą gęstością gruczołów łojowych miały grubszą skórę właściwą i/lub mniejsze uszkodzenia posłoneczne.

Podsumowując, wyniki tego badania sugerują, że gęstość gruczołów łojowych jest jednym z wielu czynników, które zapobiegają pogłębianiu się zmarszczek i dlatego zmarszczki w zewnętrznych kącikach oczu są głębsze niż te zlokalizowane na czole” mówią autorzy badania Yuichi Tamatsu, Kazue Tsukahara, Yasushi Sugawara i Kazuyuki Shimada.

Wyniki te przyczynią się do lepszego zrozumienia zmarszczek pojawiających się na twarzy i ulepszania terapii przeciwzmarszczkowych.

 

Źródło: Clinical Anatomy