fbpx
26 Maj, 2020
Warszawa
14 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zmarszczki nie tylko na twarzy

Nowe badania sugerują, że kolana mogą być najlepszym miejscem do oceny zmarszczek na skórze, jak również rzucać wyraźniejsze spojrzenie na starzenie się organizmu, gdyż zmarszczki i elastyczność skóry na kolanach są zależne od wieku i silnie związane z „kurzymi łapkami”.

Stosując metodę ilościową do oceny starzenia się organizmu naukowcy z Dermapro i Kyung Hee University w Seulu, starali się ustanowić nowe kryteria klaryfikacji nasilenia zmarszczek na kolanach i zbadać zależność między ilością zmarszczek i wiekiem oraz ich lokalizacją.

Ich wyniki, które zostały opublikowane w czasopiśmie Skin Research and Technology, wykazały, że kontrolowanie punktacji wizualnej, zmarszczek i kryteria elastyczności na kolanie mogą być przydatne do oceny starzenia się nie tylko na twarzy, ale również w innych miejscach ciała.

W przeszłości starzenie się skóry skupiało się bardziej na twarzy niż na ciele, a będące głównym obiektem zainteresowania kurze łapki określano jako najbardziej reprezentacyjne do oceny zmarszczek.

Niewiele wiadomo o zależnych od wieku zmarszczkach położonych na ciele, jednak naukowcy twierdzą, że obraz starzenia sią na kolanie bardzo przypomina zmarszczki wokół oczu, w związku z czym zamierzają oni dalej realizować tą drogę oceny.

Analiza ta jest punktem wyjścia do badania starzenia się ciała” mówią naukowcy. „Będziemy kontynuować badania innych miejsc ciała dla porównania która lokalizacja pokazuje najbardziej widoczne oznaki starzenia.”

Ocena

W tym badaniu wzięło udział 38 koreańskich ochotniczek, podzielonych na dwie grupy wiekowe. Przed oceną sfotografowano skórę kolan każdej z kobiet. Oceniano zmarszczki i elastyczność skóry na kolanach i w miejscu powstawania kurzych łapek.

Kolana zostały wybrane jako miejsce reprezentujące starzenie się na całym ciele, ponieważ w tej lokalizacji ruchy mięśni i ekspozycja na promienie UV są najbardziej odpowiednie do oceny na tle innych partii ciała.

Zbadano również istotne różnice i korelacje parametrów starzenia się skóry w różnych grupach wiekowych i  odmiennej lokalizacji.

Okazało się, że nasilenie zmarszczek na skórze miało istotnie dodatnią korelację z wiekiem i zauważono znaczącą różnicę pomiędzy obiema grupami wiekowymi.

W młodszej grupie młodszej parametry dotyczące zmarszczek były niższe, a parametry elastyczności skóry znacznie wyższe, co obrazowało się mniejszą ilością zmarszczek i większą elastycznością skóry na kolanach.

Zespół porównał również właściwości biofizyczne skóry twarzy i ciała w celu sprawdzenia czy istnieje związek pomiędzy powstawaniem kurzych łapek i oznak starzenia na kolanie. Odkryto, że wszystkie parametry wykazują podobną tendencję starzenia się w obu badanych lokalizacjach.

 

Źródło: Skin Research and Technology