fbpx
21 Lipiec, 2019
Warszawa
24 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zmiany w składkach emerytalnych

Chociaż wysokość składek nie zmieni się, to będą one inaczej rozdzielane między ZUS i Otwarte Fundusze Emerytalne.

W odpowiedzi na problemy finansowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i niską efektywność OFE rząd postanowił zmienić proporcje pieniędzy wędrujących z naszych składek do obu instytucji.

Zmiany, które najprawdopodobniej zostaną uchwalone już w kwietniu zapowiadają zmniejszenie części składki przekazywanej do OFE z obecnych 7,3% do 2,3%. Pozostałe 5% trafi na indywidualne konto zarządzane przez ZUS.

Ekonomiści nie są zadowoleni z planowanych zmian i prognozują, że nowy podział składek może niekorzystnie wpłynąć na wysokość naszych emerytur.

To jest demontaż systemu emerytalnego. Według tych zmian, po 2017 roku w OFE nie będziemy odkładali już prawie nic. A w 2018 przyjdzie kryzys, bo na emerytury będzie odchodził wyż demograficzny – ostrzega w rozmownie z Money.pl prof. Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP. – Pieniądze, które odbierze się OFE i da do ZUS nie będą odkładane. Będą przejadane.

Patrząc na to, co ostatnio dzieje się z pieniędzmi odkładanymi na nasze emerytury i słuchając prognoz ekonomistów warto już teraz odkładać gabinetowe nadwyżki.

Demografii nie zmienimy. Emerytów będzie przybywać. Może się okazać, że państwo będzie miało kłopot, by wywiązać się ze swoich, dziś wirtualnych zobowiązań – mówił miesiąc temu w rozmowie z Money.pl prof. Dariusz Filar, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Źródło: Money.pl

Anna Wydra
Serwis Kosmetologiczny