fbpx
07 Grudzień, 2019
Warszawa
4 ° C
Do góry
Image Alt

SC Beauty Magazine

Zmierzając do długowieczności

W Polsce jest około 3 tysiące osób, które przekroczyły sto lat, tym samym liczba ta od 2003 roku się podwoiła. Możemy więc śmiało przyznać, tak, jesteśmy społeczeństwem zmierzającym do długowieczności.

W związku z istniejącym trendem w 1990 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Dzień Osób Starszych, a zeszły rok decyzją Komisji Europejskiej ogłoszono Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

Po co te wszystkie inicjatywy? Żeby podkreślić, że starzenie się społeczeństwa jest jednym z najważniejszych współczesnych wyzwań.

Co mówią liczby? Otóż seniorzy stanowią obecnie 16 proc. populacji kraju, a prognozuje się, iż w ciągu najbliższych dwudziestu lat liczba ta wzrośnie do 8,5 mln osób powyżej 65 roku życia. Na dzień dzisiejszy osób po osiemdziesiątce mamy w Polsce milion, a tendencja ta będzie stale wzrastać.

Kiedy kończy się nasza młodość, a zaczyna starość? Jak pokazały badania Eurobarometru, dla większości Europejczyków koniec młodości to 42 rok życia, natomiast starość zaczyna się koło 64 lat.

Jakie są największe problemy sędziwego wieku? Przede wszystkim samotność, choroby i ubóstwo. Nie mniej istotna wydaje się niesamodzielność, która ujawnia się w codziennej egzystencji. Ogromnym wyzwaniem jest też poziom pielęgnacji osób wymagających opieki, eksperci oceniają, że w Polsce wygląda on jakby zatrzymał się na przełomie XIX i XX wieku.

Czas coś z tym zrobić. Biorąc pod uwagę, iż osób starszych lawinowo przybywa, może warto zastanowić się nad poszerzeniem oferty o zabiegi dedykowane ludziom po 60-tym bądź 80-tym roku życia. Wiadomo, tacy klienci wymagają od nas więcej uwagi i cierpliwości, ale też bywają bardziej „wierni”. Co wy na to?

Źródło: rynekzdrowia.pl